W związku z opublikowaniem średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień bilansowy (kurs z dnia 29 grudnia 2023 r. który wyniósł 4,3480 zł/euro) znane są już progi aktywów i przychodów zobowiązujących niektóre jednostki (spółki z o.o., spółki jawne, partnerskie, komandytowe, cywilne oraz przedsiębiorstwa osób fizycznych) do zbadania sprawozdań finansowych za rok 2024. Wynoszą
Weszła w życie uchwała w sprawie ustanowienia Krajowego Standardu Badania 600 (Zmienionego) – „Szczególne rozważania – Badania sprawozdań finansowych grupy (w tym praca audytorów części składowych grupy)”.
1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie określające zasady sporządzenia sprawozdań przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, fundusze inwestycyjne oraz fundusze inwestycyjne w likwidacji.
Zawarte w dyrektywie o rachunkowości progi finansowe, tj. suma aktywów bilansu i przychody netto ze sprzedaży, definiujące mikro-, małe, średnie i duże jednostki, zostaną podwyższone o 25%. Będzie to miało wpływ na obowiązki firm w zakresie sprawozdawczości finansowej.
1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie określające:
Od 30 września 2023 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego.
Sankcje za używanie terminu „firma audytorska”, penalizacja umów o badanie zawieranych przez jednostki zainteresowania publicznego na okres dłuższy niż 10 lat oraz umożliwienie zdalnego uczestnictwa w posiedzeniach Krajowego Zjazdu Biegłych Rewidentów oraz Polskiej Izby Biegłych Rewidentów - to główne zmiany w ustawie o biegłych rewidentach, które wejdą w życie 29 września 2023 r.
Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju. Będą one miały zastosowanie do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju już za 2024 r.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów krytycznie ocenia propozycje zmian do ustawy o biegłych rewidentach wniesione w ramach rządowego projektu ustawy o e-administracji. Skutkowałyby one utworzeniem centralnego rejestru akt usług atestacyjnych i pokrewnych. Byłby to de facto scentralizowany rejestr najbardziej poufnych danych organizacji i przedsiębiorstw, w tym podmiotów o systemowym znaczeniu dla gospodarki
Ministerstwo Finansów poinformowało, że Komisja Europejska ogłosiła 4-tygodniowe, otwarte konsultacje w zakresie projektów pierwszego zestawu Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards, ESRS). Termin na przedstawianie opinii upływa 7 lipca 2023 r.
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, towarzystwa reasekuracji wzajemnej, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne oraz spółdzielnie są obowiązane do udostępnienia wspólnikom, akcjonariuszom lub członkom roczne sprawozdanie finansowe. Jeśli zgromadzenia właścicieli zostały zaplanowane na ostatni możliwy termin tj. 30 czerwca 2023 r. to udostępnienie sprawozdań za
Zazwyczaj rok obrotowy większości jednostek pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli tak jest, to do 31 marca 2023 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2022 r..
Zazwyczaj rok obrotowy większości jednostek prowadzących pełną rachunkowość pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Jeśli tak jest, to do 26 marca 2023 r. należy wyjaśnić i rozliczyć różnice inwentaryzacyjne za 2022 r. oraz sporządzić zestawienie obrotów i sald.
Rok 2023 jest pierwszym po kilku latach, gdy Ministerstwo Finansów nie przesuwa rozporządzeniami terminów obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości. Przesunięty natomiast (do 30 czerwca 2023 r.) będzie najprawdopodobniej termin składania CIT-8, jak i termin zapłaty podatku za 2022 r. wykazanego w zeznaniu rocznym. Projekt rozporządzenia w tej sprawie znajduje się obecnie na etapie konsultacji
Polska Izba Biegłych Rewidentów przypomina o „nowości” wprowadzonej do KSH dotyczącej obowiązkowego udziału kluczowego biegłego rewidenta lub innego przedstawiciela firmy audytorskiej w posiedzeniu rady nadzorczej. Obowiązek ten odnosi się do spółek kapitałowych, których sprawozdanie finansowe podlega badaniu ustawowemu.
Z ustawy o rachunkowości wyrzucono sankcję „nieważności z mocy prawa” w stosunku do badania sprawozdania finansowego jednostek zainteresowania publicznego, które byłyby przeprowadzone z naruszeniem przepisów unijnych dotyczących wynagradzania za badanie.
Komitet Standardów Rachunkowości przygotował rekomendacje dotyczące sporządzenia sprawozdania finansowego za rok 2022. Ich celem jest pomoc jednostkom przy sporządzaniu sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności za 2022 r związana z koniecznością uwzględnienia w nich niepewności otoczenia gospodarczego spowodowanego głównie agresją Rosji na Ukrainę oraz pandemią COVID-19.
Szef KAS nie udostępni sprawozdania finansowego innego podatnika. Nie odpowie też na pytania, czy dany podmiot dopełnił obowiązku złożenia sprawozdania finansowego. Posiadane przez niego informacje o sprawozdaniach finansowych są objęte tajemnicą skarbową. MF przypomniało o tym w specjalnym komunikacie.
W związku z opublikowaniem przez NBP średniego kursu euro obowiązującego na dzień 31 grudnia 2022 r., znane są już kwoty graniczne dla sumy aktywów oraz przychodów netto osiągniętych w 2022 r. zobowiązujące niektóre jednostki do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego za 2023 r.. Są to odpowiednio kwoty: 11 724 750 zł (równowartość 2 500 000 eurodla aktywów) i 23 449 500 zł (równowartość