Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2013, sygn. ILPP4/443-318/13-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-318/13-2/ISN
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy towarów na terytorium Niemiec oraz konieczności wykazania tej transakcji w deklaracji VAT-7.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2013 r. (data wpływu 8 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy towarów na terytorium Niemiec oraz konieczności wykazania tej transakcji w deklaracji VAT-7 jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy towarów na terytorium Niemiec oraz konieczności wykazania tej transakcji w deklaracji VAT-7.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka nabywa na terytorium Niemiec towary. Towary są nabywane od polskich dostawców w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej (po dostarczeniu ich do magazynu Spółki na terytorium Niemiec) od polskich podatników VAT zarejestrowanych w Polsce dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spółka nabywa również towary od niemieckich podatników VAT. Towary w takiej sytuacji znajdują się na terytorium Niemiec. Spółka następnie dokonuje odsprzedaży towarów nabytych w wyżej wskazany sposób. Dostawa towarów z terytorium Polski na terytorium Niemiec jest udokumentowana zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Dostawy towarów dokonywane na rzecz Spółki mają charakter stały. Dostawy dokonywane przez Spółkę na terytorium Niemiec mają również charakter stały i są wykonywane dla większej ilości odbiorców na terytorium Niemiec. Spółka posiada niemiecki numer NIP (poprzedzony kodem DE) przyznany przez niemiecki urząd skarbowy. W przypadku nabycia towaru od polskich dostawców zarejestrowanych dla celów podatku VAT w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych i posiadających numer NIP z przedrostkiem PL Spółka rozpoznaje na terytorium Niemiec wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zgodnie z niemieckimi przepisami podatkowymi. W przypadku nabycia towarów od niemieckich dostawców, Spółka rozpoznaje na terytorium Niemiec nabycie krajowe zgodnie z niemieckimi przepisami VAT. Spółka następnie odsprzedaje towar nabyty na terytorium Niemiec z wykorzystaniem niemieckiego numeru NIP, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech. Wszelkie dostawy towarów dokonywane przez Spółkę są opodatkowane w Niemczech jako dostawy krajowe z niemieckim VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty