Nieprawidłowości w dokumentacji pracowniczej to ryzyko roszczeń ze strony pracowników, grzywny od Państwowej Inspekcji Pracy lub ryzyko postępowań prawno-karnych. Kiedy więc warto zrobić audyt dokumentacji pracowniczej i w jakim zakresie? Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Nasz ekspert - Aleksander Kuźniar - przytacza stanowisko Ministerstwa Rodziny odpowiadające na pytanie: czy na urlopie macierzyńskim lub ojcowskim można pracować na umowę o pracę u innego pracodawcy. Obejrzyj krótkie wideo.
O dokumentach niezbędnych do udzielenia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, jakie musi przedstawić pracodawcy pracownik starający się o taki urlop opowiada nasz ekspert Aleksander Kuźniar. Obejrzyj krótkie wiedeo.
Czy uzupełniający urlop macierzyński będzie miał wpływ na ilość części i na czas wykorzystania urlopu rodzicielskiego? Obejrzyj wyjaśnienia naszego eksperta.
Przepisy o uzupełniającym urlopie macierzyńskim wchodzą w życie 19 marca 2025 r. Czy uzupełniający urlop macierzyński może być wykorzystany zarówno przez ojca, jak i przez matkę dziecka? Czy urlop ten można dzielić na części? Obejrzyj wideo z wyjaśnieniami naszego eksperta.
Świadectwo pracy jest rozliczeniem się pracodawcy ze swoim pracownikiem. Czy w tym dokumencie należy wpisać, ile dni urlopu pracownik wykorzystał w naturze, a za ile wypłacono mu ekwiwalent? Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Przedmiotem kontroli inspektorów PIP w firmie stosującej okazjonalną pracę zdalną mogą być sprawy związane z BHP. Jakie jeszcze obszary mogą skontrolować inspektorzy w takim zakładzie pracy? Obejrzyj wypowiedź naszej ekspertki.
Brak jest wyraźnych przesłanek wskazujących, kiedy inspektor PIP może rozpocząć kontrolę w zakładzie pracy bez upoważnienia. Kontrola może być rozpoczęta w każdej chwili. Obejrzyj wyjaśnienia naszej ekspertki.
Po przeprowadzeniu procesu rekrutacyjnego może się okazać, że wybrany przez nas kandydat do pracy jedynie w stopniu minimalnym spełnia oczekiwania wynikające z ogłoszenia o pracę. Czy musimy mu zaproponować takie warunki zatrudnienia, jakie były w ogłoszeniu rekrutacyjnym? Obejrzyj poradę naszego eksperta.
Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie powoduje pewne zachwianie w czasie pracy pracowników. Jak rozliczać czas pracy pracowników podczas zmiany czasu? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert, posługując się przykładem pracownika pracującego od godziny 22.00 do 6.00 rano. Obejrzyj wideoporadę.
W artykule 162 Kodeksu Pracy - ustawodawca - w kontekście 14 -dniowego urlopu wypoczynkowego posługuje się słowem "powinien". Czy zatem pracodawca powinien, czy musi zapewnić pracownikowi 14 dni urlopu? Obejrzyj wyjaśnienie naszego eksperta.
30 września, czyli czas, do którego trzeba udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego, już wkrótce. Co tak naprawdę oznacza konieczność udzielenia zaległego urlopu do 30 września kolejnego roku i jakie jest stanowisko PIP w tej sprawie? Na te pytania odpowiada nasz ekspert. Posłuchaj jego krótkiej wypowiedzi.
Procedura zgłoszeń wewnętrznych dokonywanych przez sygnalistów i procedura AML - związana z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy - wynikają z odrębnych ustaw. Czy zatem biuro rachunkowe, które ma procedurę zgłaszania naruszeń w ramach AML, może ją tylko zmodyfikować o przepisy dotyczące ochrony sygnalistów? Posłuchaj naszego eksperta.
Biuro rachunkowe, nawet zatrudniające jednego pracownika, musi wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych. Jak poinformować pracowników biura, a także klientów biura o wdrożonej procedurze zgłoszeń wewnętrznych? Obejrzyj krótką odpowiedź naszego eksperta na ten temat.
Sygnalista może dokonywać zgłoszeń naruszeń prawa tylko w obrębie tematów określonych przepisami ustawy o ochronie sygnalistów. Jakie są inne różnice między zwykłą skargą pracownika a zgłoszeniem naruszenia przez sygnalistę? Obejrzyj nasze wideo.
Kary przewidziane w ustawie o ochronie sygnalistów to grzywny, ograniczenie wolności oraz kary pozbawienia wolności. Sygnalista, który zgłasza nieprawdziwy przypadek naruszenia prawa również podlega odpowiedzialności karnej. Obejrzyj krótkie wideo naszego eksperta na ten temat.
Szkolenie, które odbywa się w godzinach pracy - wliczamy do czasu pracy. Co jednak ze szkoleniami, które odbywają się poza normalnymi godzinami pracy pracownika? Czy wlicza się je do czasu pracy? Zobacz wypowiedź eksperta z zakresu prawa pracy na ten temat.
Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje dwa kanały składania zgłoszeń przez sygnalistów: ustny i pisemny. Czy pracodawca ma obowiązek wdrożyć je oba? Posłuchaj wypowiedzi naszego eksperta.
Biorąc pod uwagę ideę ustawy o ochronie sygnalistów, sygnalistę należy traktować jako przyjaciela pracodawcy. W jakim kierunku pójdzie jednak praktyka? Obejrzyj wypowiedź naszego eksperta.
Zgodnie z artykułem 3 ustawy o COVID pracę zdalną można pracownikowi zlecić bez limitów czasowych.
W przypadku porzucenia pracy przez pracownika pracodawca w pierwszej kolejności musi zdecydować w jakiej formie rozstać się z pracownikiem i złożyć mu w tej sprawie oświadczenie woli.
Stosowanie ukrytych kamer przez pracodawcę jest sprzeczne z podstawową zasadą - zasadą jawności, prowadzenia monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy.
Nie można dopuścić do pracy pracownika z nieważnymi badaniami lekarskimi. Jest to jedno z najbardziej srogich wykroczeń zagrożonych karą grzywny.
Od 4 maja obowiązuje znowelizowana ustawa o ZFŚS. Pracodawca może, w określonych sytuacjach, żądać dostępu do rozliczenia rocznego współmałżonka osoby ubiegającej się o świadczenie z ZFŚS. Pracodawca ma prawo tylko i wyłącznie do wglądu w rozliczenie roczne PIT współmałżonka.