Jesteśmy urzędem gminy. Zawarliśmy ze swoimi pracownikami umowy cywilnoprawne na używanie w jazdach lokalnych ich prywatnych samochodów do celów służbowych. Dotyczy to osób, które z racji pełnionych obowiązków na danym stanowisku pracy często przemieszczają się na terenie miasta i gminy. Pracownicy nie prowadzą ewidencji przebiegu pojazdów. Zwrot kosztów za przejazdy następuje w formie miesięcznego
Nasi pracownicy odbywają zagraniczne podróże służbowe, z tytułu których otrzymują diety i inne należności w wysokości wynikającej z przepisów właściwych dla docelowego państwa podróży. Nie korzystamy w tym zakresie z polskich regulacji. Czy wypłacone świadczenia są w Polsce zwolnione z opodatkowania w pełnej wysokości?
Dysponowanie bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu jest równoznaczne z posiadaniem przez Skarb Państwa bezwzględnej większości głosów (50% + 1 głos) w ogólnej liczbie głosów istniejących w danej spółce. Od spełnienia tego warunku zależy obowiązek objęcia przez spółkę 70% podatkiem zryczałtowanym przyznanych pracownikom odpraw i odszkodowań
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 marca 2016 r., sygn. IPTPB1/4511-848/15-2/AP
Zbiornik na gaz płynny służący ogrzewaniu budynku usytuowany na zewnątrz budynku podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Takie zbiorniki należy opodatkować tak jak inne budowle. Nie można tym samym uznać, że stanowią one część instalacji technicznej budynku i są wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości - wyrok NSA z 4 lutego 2016 r., sygn. akt II FSK 3328/13.
Podatnik, który nabył lokal mieszkalny używany przez poprzedniego właściciela przez okres przekraczający 60 miesięcy, może go amortyzować według ustalonej indywidualnie stawki amortyzacyjnej w wysokości 10%. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji, której fragment przedstawiamy.