Nasza spółka kupiła zarejestrowany w Polsce samochód ciężarowy w kwietniu 2009 r. Kiedy powinniśmy zapłacić podatek od środków transportu i jak go zaewidencjonować?
Interpretacja indywidualna z 3 lipca 2009 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-188/09-2/DG
Interpretacja indywidualna z 18 sierpnia 2009 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-495/09-2/JK2
Darowizna akcji przez akcjonariusza na rzecz spółki nie powoduje powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Akcjonariusz w takim przypadku nie osiąga przychodu z kapitałów pieniężnych. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment zamieszczamy poniżej. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl w zakładce
Rozwiązanie testu zamieszczonego w Mk nr 14/2009 jest następujące: 30b, 31b, 32b, 33a, 34b, 35a.
Nowe okoliczności muszą mieć przymiot "nowości" niezbędny dla wzruszenia decyzji w trybie wznowienia postępowania. Nowa okoliczność to taka, która nie była znana organowi w dacie orzekania - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 23 czerwca 2009 r. (sygn. akt I SA/Gd 27/09).
Wydatki związane z pozyskaniem kapitału zakładowego nie są kosztami uzyskania przychodów. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment zamieszczamy. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl.
Podatnik otrzymujący fakturę dokumentującą otrzymanie premii pieniężnej nie może odliczyć wykazanego na niej VAT naliczonego. Przedstawiamy fragment interpretacji IS w tej sprawie. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl w zakładce Archiwum.
Umorzenie przez bank kredytu, skapitalizowanych odsetek oraz odsetek karnych powoduje powstanie przychodu u kredytobiorcy opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl.
Działalność polegająca na obsłudze technicznej infrastruktury informatycznej, m.in. na administracji systemów informatycznych, podlega opodatkowaniu w kraju wykonawcy usługi. Przedstawiamy fragment pisma w tej sprawie. Pismo w pełnym brzmieniu jest dostępne na www.mk.infor.pl w zakładce Archiwum.
Rozwiązanie testu zamieszczonego w Mk nr 10/2009 jest następujące: dział IX 44b, 45a, 46c, 47a, 48b, 49b, 50b.
Świadczenie usług przez techników dentystycznych, jak również dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych są nieopodatkowane VAT, bez względu na to, czy protetycy działają sami czy w spółce. Nie można bowiem uzależniać prawa do zwolnienia z VAT od formy prowadzenia działalności gospodarczej - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach
Sześciomiesięczny termin jest wystarczający, aby organy podatkowe mogły zweryfikować zasadność wniosku zagranicznej firmy o zwrot VAT. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, firmie należą się odsetki - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 kwietnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 3479/08).
Minister Finansów potwierdził prawidłowość stosowania zróżnicowanych stawek podatku od nieruchomości w zależności od tego, czy garaż stanowi samodzielny obiekt, czy jest częścią budynku mieszkalnego. W 2009 r. górna granica podatku od garażu będącego częścią budynku mieszkalnego wynosi 0,74 zł za m2. W przypadku garażu będącego oddzielnym budynkiem stawka podatku od nieruchomości wynosi 6,37 zł za
Dochód uzyskany z czynszu najmu mieszkań jest w całości dochodem uzyskanym z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Sfinansowanie z czynszu wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem istniejących lokali mieszkalnych, w tym spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na ich wybudowanie wraz z odsetkami, oznacza, że dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi przeznaczony został na cele związane
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 stycznia 2009 r., nr IPPP2/443-1883/08-2/KK
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 stycznia 2009 r., nr IPPB5/423-124/08-6/AS.
Spółka z o.o. wykonuje usługi dla osób prawnych i osób fizycznych w zakresie wyceny nieruchomości. Wystawia faktury z 22% VAT. Czy powinna zainstalować kasę fiskalną? Jeżeli tak - to od jakiego momentu?
Firmy leasingowe nie mogą refakturować kosztów ubezpieczenia. Kwota należna z tytułu usługi leasingu obejmuje również koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu, którymi finansujący obciąża korzystającego z tego przedmiotu - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 8 grudnia 2008 r. (sygn. akt I SA/Wr 881/08).
Podatnik może wystawiać e-faktury, nawet jeśli system wymiany informacji z kontrahentami nie pozwala ich korygować drogą elektroniczną. Państwa członkowskie powinny uznawać za faktury dokumenty w formie papierowej lub w formie elektronicznej, spełniające warunki określone w dyrektywie - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 stycznia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1870/08).
Podatnik może dokonać korekty obniżającej VAT należny, jeżeli przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej otrzyma potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi. Przepis ten nie dotyczy przypadków dokumentowania obniżenia obrotu na podstawie korekty faktury wewnętrznej. Korekta obniżająca VAT należny dokumentowana wewnętrzną fakturą korygującą powinna być uwzględniona
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 grudnia 2008 r., nr IPPB2/436-393/08-2/MZ
Rozwiązanie testu zamieszczonego w Mk nr 1/2009 jest następujące: 187c, 188a, 189a, 190c, 191a, 192c, 193b, 196c, 197c, 198c, 199a, 200c, 201a, oraz 1b, 2c, 3a, 4b.