Kalendarium wydarzeń – kwiecień 2025 r.
Spółka posiada 3 samochody dostawcze. Obecnie użytkowane są tylko 2. Spółka zamierza wynająć ten trzeci pojazd. Jak powinna rozliczyć wynajem samochodu, skoro w pakiecie jest także karta paliwowa przypisana do samochodu, z której dotychczas korzystali kierowcy, płacąc tą kartą za paliwo i płatne autostrady. Czy osobno mamy rozliczyć wynajem auta i osobno udostępnioną kartę paliwową? Czy też mamy wszystko
Podatnik sprzedaje towar, który ma zamiar nabyć para młodych ludzi. Poprosili, żeby na fakturze dokumentującej zakup wpisano ich oboje jak współwłaścicieli zakupionego towaru. Czy na fakturze można podać dane więcej niż jednego nabywcy?
Z pracownikiem, z którym powstał spór przed sądem dotyczący skuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, zawarliśmy ugodę przed mediatorem (sąd skierował tę sprawę do mediacji). Ugoda została zatwierdzona przez sąd. Czy tę ugodę należy traktować jak zawartą przed sądem i wówczas odszkodowanie przysługujące byłemu pracownikowi z tytułu zawarcia tej ugody będzie zwolnione z podatku?
W umowie ze zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, zgodnie z którym czynności wynikające z umowy będzie realizował wyłącznie zdalnie. Z tego tytułu przyznaliśmy tej osobie ryczałt na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy na odległość, ustalony według zasad właściwych dla pracowników. Czy w tej sytuacji ryczałt, podobnie jak w przypadku pracowników, nie będzie przychodem z umowy zlecenia
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług trenerskich kupuje karnet na siłownię, żeby móc trenować swoich podopiecznych. Czy koszt zakupu takiego karnetu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?
Dyrektor KIS uznał, że mieszanka do wypieku chleba powinna być opodatkowana stawką 5% VAT Za nieprawidłową uznał wiążącą informację stawkową, w której stawkę tę określono w wysokości 8%.
Dyrektor KIS przyznał, że suplement diety – olej konopny powinien być klasyfikowany do pozycji CN 2106 i opodatkowany według stawki 8% VAT. Pierwotną klasyfikację oraz rozstrzygnięcie w tej sprawie uznał za nieprawidłowe.
Dyrektor KIS uznał, że organizacja zajęć tanecznych dla dzieci nie może być opodatkowana stawką 8% VAT, a powinna być opodatkowane stawką 23% VAT. Dokonał w tym zakresie zmiany wcześniej wydanego WIS.
MF wyjaśniło jak należy postępować w przypadku wypłaty zaliczki na dywidendę gdy podatnik w jednym roku ze względu na status małego podatnika lub podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą stosuje 10 proc. estoński CIT, a w kolejnym roku nie spełnia już tych kryteriów i musi stosować stawkę w wysokości 20% lub odwrotnie.
Podatnik chce skorzystać z 25-dniowego terminu na zwrot VAT. Ma jedną fakturę, która została opłacona kartą płatniczą. Czy mimo to dalej ma prawo do skróconego terminu na zwrot VAT?
Podatnik, który odsprzedaje najemcom energię elektryczną wyprodukowaną przez instalacje fotowoltaiczne, jest obowiązany do zapłaty akcyzy. Takie stanowisko zajął Szef KAS zmieniając interpretację indywidualną wydaną w tej sprawie przez Dyrektora KIS.
Obciążenie odbiorców energii opłatami podlega opodatkowaniu VAT. Nie zmienia tego fakt, że energia jest pobierana bezumownie, a opłaty za bezumowny pobór energii są naliczane na podstawie § 45 rozporządzenia Ministra Energii z 22 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. W konsekwencji obowiązują tu ogólne zasady fakturowania
Pracownik złożył w kadrach wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT od uzyskiwanych przez niego dochodów. Czy taki dokument będzie ważny także w kolejnych latach?
Podatnik zamówił towar u dostawcy. Zapłacił z tego tytułu zaliczkę na poczet dostawy. Towaru jednak nie otrzymał, bo kontrahent jest w trakcie likwidacji. Co w tej sytuacji zrobić z zapłaconą zaliczką? Czy może ona zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
Emeryt, dawniej pracujący w naszym zakładzie pracy, dostanie dopłatę do wypoczynku. Czy tak jak w przypadku innych pracowników, pieniądze te będą wolne od PIT?
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, z której wynika, że doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi mogą uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych, powołując się na chroniącą ich tajemnicę zawodową - podobnie jak adwokaci i radcowie prawni. Niestety obowiązek raportowania nie został zdjęty z promotorów oraz podmiotów wspomagających, którymi są m.in. księgowi.
Otrzymałem notę odsetkową za nieterminowe płatności na rzecz jednego z kontrahentów. Odsetki zapłacę w dwóch ratach. Pierwsza rata pójdzie 25 lutego 2025 r., druga w marcu. Czy mogę takie odsetki zaliczyć do kosztów podatkowych? Jeżeli tak, to kiedy powinienem je wpisać w pkpir?
MF potwierdziło, że już w momencie dokonywania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na podstawie art. 22k ust. 7 updof albo art. 16k ust. 7 updop podatnik musi posiadać zaświadczenie potwierdzające, że nabyty przez niego samochód spełnia warunki do uznania go za samochód ciężarowy oraz adnotację w tej sprawie w dowodzie rejestracyjnym.