Nabyłem kampera (DMC do 3,5 tony), którego będę używał na potrzeby prowadzonej działalności. Proszę o pomoc w ustaleniu prawidłowej stawki amortyzacyjnej dla niego. Chciałbym go amortyzować liniowo. Czy powinienem stosować stawkę 14% czy 20%?
MF opublikowało broszury informacyjne do rozliczeń rocznych PIT za 2024 r. Podatnicy mogą się z nich dowiedzieć jak prawidłowo sporządzić zeznania podatkowe za ten rok.
Od 2025 roku obowiązują nowe regulacje podatkowe, które dotykają najmniejszych i największych podatników. Eksperci przekonują, że potrzebna jest większa stabilność i przewidywalność w tym zakresie. I liczą na to, że ustawy ingerujące w prowadzenie działalności gospodarczej będą wchodzić w życie z co najmniej półrocznym vacatio legis.
Od 1 stycznia 2025 r. właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Maksymalna kwota odliczenia od dochodu wynosi 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w przypadku małżeństwa kwota ta może wynieść 106 tys
1 stycznia 2025 roku weszły w życie ważne dla przedsiębiorców zmiany w podatku od nieruchomości. Wyjątkowo, ze względu na wagę tych zmian, deklaracje na podatek od nieruchomości (DN-1) za rok 2025 można składać do 31 marca 2025 roku. Aby skorzystać z przedłużonego terminu, należy do 31 stycznia 2025 roku poinformować o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jednocześnie należy obliczyć i wpłacić
Małżonkowie osiągają przychody z umowy o pracę. Dodatkowo jeden z nich prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Czy w tej sytuacji będą mieli prawo do wspólnego opodatkowania?
Niewykazanie zbycia pojazdu czy też jego niewyrejestrowanie, niezależnie od okoliczności niedopełnienia tego obowiązku, pociągają za sobą utrzymanie statusu podatnika podatku od środka transportowego, którym podatnik już w ogóle nie dysponuje – wyrok NSA z 11 lipca 2024 r., sygn. akt III FSK 1156/23.
Cesja wierzytelności, której nie towarzyszą dodatkowe świadczenia na rzecz zbywcy (cedenta), korzysta ze zwolnienia z VAT (wyrok NSA z 25 października 2024 r., sygn. akt I FSK 337/21).
Jeżeli podatnik korzysta z usług zleceniobiorcy (w tym przypadku kancelarii podatkowej) i w tym zakresie powierza mu korespondencję od organów podatkowych, to ponosi procesowe konsekwencje zaniedbań po stronie tego zleceniobiorcy. W konsekwencji nie zostanie mu przywrócony termin do złożenia odwołania, gdy do uchybienia doszło z powodu błędu kancelarii prawnopodatkowej, której powierzył prowadzenie
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek VAT na zasadach ogólnych mają obowiązek rozliczenia VAT należnego od sprzedaży w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, bez względu na to, czy została dokonana zapłata za fakturę, czy też nie. Wyjątkiem od tej zasady jest metoda kasowa rozliczania podatku VAT, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 01.62.10.0.
Zwolnienie od podatku VAT dla usług obejmujących udostępnienie samochodów szkoleniowych przez ośrodek szkolenia kierowców na praktyczny egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz niewliczanie tych usług do limitu sprzedaży, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy.