Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2020, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.812.2020.2.MSU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.812.2020.2.MSU
zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT usług prowadzenia badań diagnostycznych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2020 r. (data wpływu 30 października 2020 r), uzupełnionym w dniu 10 grudnia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług prowadzenia badań diagnostycznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT usług prowadzenia badań diagnostycznych.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 10 grudnia 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).
Szpital Specjalistyczny im. działa w formie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej i jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.
Szpital w przeważającym zakresie swojej działalności wykonuje usługi medyczne służące zachowaniu, ratowaniu i przywracaniu zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia. Działalność ta, ze względu na swój charakter, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Przychody z tego tytułu, a więc zwolnione od podatku VAT, stanowią ponad 90% przychodów szpitala.
Nadto, Szpital prowadzi współpracę naukową w dziedzinie nauk medycznych z . . W ramach tej współpracy Szpital prowadzi różnego typu badania, których przedmiotem jest pogłębiona nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób występujących u pacjentów leczonych w szpitalu. Wśród wykonywanych badań można wyodrębnić grupę wysokospecjalistycznych oznaczeń laboratoryjnych i badań obrazowych, takich jak ocena genetyczna pacjentów pod kątem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, udaru mózgu i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Wyniki tych badań służą bezpośrednio również w procesie diagnostyczno-terapeutycznym pacjentów Szpitala, są wydawane pacjentom i pozostają w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta. Ich wyniki jako takie są wykorzystywane bezpośrednio dla optymalizacji leczenia pacjenta (do usługi medycznej). Wykonywanie tych badań jest usługą świadczoną przez Szpital, opłaconą przez Szpital traktuje te usługi jako czynności objęte ustawą o podatku VAT i wystawia z ich tytułu faktury dla . Koszty tych badań są pokrywane ze środków pochodzących z przychodów uzyskiwanych przez Szpital od za badania diagnostyczne. Gdyby tej działalności nie było, to pacjent nie mógłby takiego badania uzyskać w Szpitalu ze względu na brak jego finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) albo ograniczonej dostępności do wysokospecjalistycznych badań w podmiotach mających kontrakt z NFZ. Efekty przeprowadzenia badania diagnostycznego są więc wykorzystywane w procesie diagnostyki i leczenia pacjentów, choć finansowanie na te badania uzyskiwane jest także ze środków publicznych, tylko z innego źródła, jakim są projekty naukowe prowadzone, np. w ramach projektów badawczych Centrum , Agencji Badań lub Centrum Badań ..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty