13.11.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2020, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.331.2020.1.OK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.331.2020.1.OK

Ustalenie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty związanej z udzieleniem gwarancji ubezpieczeniowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął 21 września 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • koszty poniesione przez X S.A. z tytułu zawartych umów gwarancji ubezpieczeniowej
    należnego wykonania umowy z kontrahentem oraz usunięcia wad i usterek, stanowi koszt
    inny niż bezpośrednio związany z przychodem,
  • koszty poniesione przez X S.A. z tytułu zawartych umów gwarancji ubezpieczeniowej
    należnego wykonania umowy z kontrahentem oraz usunięcia wad i usterek, gdzie
    wynagrodzenie gwarantowi wypłacane jest jednorazowo z góry, a gwarancja obowiązuje
    na okres kilku lat (czas wykonywania usługi powiększony o okres gwarancyjny) stanowi koszt uzyskania przychodu proporcjonalnie do okresu, którego dotyczy, na podstawie
    art. 15 ust. 4d ustawy o CIT -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty związanej z udzieleniem gwarancji ubezpieczeniowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

X S.A. (dalej zwana Spółką) działa w branży wiertniczej, dokonuje odwiertów głębinowych na potrzeby wydobywania złóż gazu ziemnego, wody termalnej, pokładów soli. Spółka świadczy usługi na rzecz podmiotów niepowiązanych, kontrakty zdobywa najczęściej poprzez uczestnictwo w otwartych przetargach i konkursach. Prace wiertnicze trwają najczęściej od kilku do kilkunastu miesięcy, a po ich zakończeniu Spółka zobowiązana jest świadczyć usługi gwarancyjne w zakresie wykonanego odwiertu i ewentualnego jego zamknięcia. Warunkiem zawarcia kontraktu jest przedstawienie zamawiającemu gwarancji finansowych, zabezpieczających należyte wykonanie postanowień umowy. Spółka zawiera umowy gwarancji z firmami ubezpieczeniowymi w formie polis gwarancyjnych, gdzie gwarant (ubezpieczyciel) ubezpiecza koszty należytego wykonania kontraktu, w tym świadczeń gwarancyjnych po zakończonych pracach wiertniczych. Na podstawie zawartej umowy gwarancyjnej, gwarant nieodwoływalnie i bezwarunkowo, zobowiązuje się do zapłaty, do wysokości odpowiedniej sumy gwarancyjnej, kwoty odpowiadającej roszczeniu pieniężnemu zleceniodawcy w stosunku do X. S.A., powstałemu z tytułu zawartej umowy, jeżeli zamawiający, przed skierowaniem żądania zapłaty do gwaranta, pisemnie wezwie Spółkę do zapłaty kwoty roszczenia, a mimo upływu terminu wyznaczonego w wezwaniu, roszczenie nie zostanie zaspokojone.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne