18.09.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.09.2020, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.232.2020.1.JŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.232.2020.1.JŻ

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywanych usług.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2020 r. (data wpływu 18 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywanych usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywanych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

A. z siedzibą w B., Dania (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca) jest spółką prawa duńskiego, dla której miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, jak i siedziby jest Dania (B.). Spółka jest zarejestrowana w Polsce dla celów podatku od towarów i usług i posiada polski NIP.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja i dystrybucja artykułów gospodarstwa domowego, akcesoriów do gotowania, przechowywania i czyszczenia, które wytwarzane są z tworzyw sztucznych. Wnioskodawca sprzedaje produkty do różnych klientów w Danii, jak również w całej Europie.

Wszyscy pracownicy Spółki pracują w Danii. Wnioskodawca posiada magazyn w Danii, obsługujący głównie klientów skandynawskich.

Spółka posiada własnych specjalistów do spraw wzornictwa. W celu zapewnienia wysokiej jakości oferowanych przez Spółkę towarów ich produkcja zlecana jest podmiotom trzecim, specjalizującym się w produkcji z tworzyw sztucznych i odbywa się głównie w Danii i Polsce. Spółka powstała w 2008 r. i od początku swojej działalności nabywa produkty od producentów z całego świata, w tym m.in. właśnie od producentów w Polsce. Wnioskodawca współpracuje obecnie z 9 różnymi producentami na całym świecie, w tym z 5 w Polsce.

Z zakładami produkcyjnymi w Polsce Spółka nie podpisała pisemnych umów, w związku z tym warunki ich wzajemnej współpracy ustalane są ustnie. Strony tych nieformalnych umów nie określiły czasu przez jaki ma trwać współpraca, zatem może ona zostać zakończona w każdym momencie. Wnioskodawca wskazuje, że kontrahenci sprzedają swoje towary również na rzecz innych podmiotów - zatem Spółka nie jest ich jedynym odbiorcą. W celu zapewnienia wysokiej jakości oferowanych przez Spółkę towarów, niezbędnym jest wskazanie zakładom produkcyjnym wytycznych co do specyfiki danego towaru czy też określenie ilości produkowanego towaru. W ocenie Wnioskodawcy, są to elementy wzajemnej współpracy, które w każdym przypadku powinny być określone pomiędzy stronami jakichkolwiek umów, aby spełnione zostały wymagania obu stron umowy a świadczenie zostało należycie wykonane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne