04.09.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2020, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.264.2020.2.EB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.264.2020.2.EB

Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur za leasing lub najem długoterminowy samochodu przeznaczonego na wynajem dla jednego ze swoich klientów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2020 r. (data wpływu 29 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 sierpnia 2020 r. (data wpływu 8 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur za leasing lub najem długoterminowy samochodu przeznaczonego na wynajem dla jednego ze swoich klientów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur za leasing lub najem długoterminowy samochodu przeznaczonego na wynajem dla jednego ze swoich klientów. Wniosek uzupełniono w dniu 8 sierpnia 2020 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie rachunkowo-księgowej (PKD 69.20.Z). Obecnie, dla jednego z klientów zagranicznych Wnioskodawca ma zamiar zaoferować wynajem długoterminowy samochodu, który zostanie wcześniej wyleasingowany lub wynajęty w ramach wynajmu długoterminowego przez Wnioskodawcę w tym celu. Po zakończeniu okresu najmu samochód zostanie Klientowi odsprzedany. Wnioskodawca zamierza w tym celu rozszerzyć swój przedmiot działalności (poprzez zgłoszenie do KRS). Wnioskodawca nie wyklucza, że w przypadku zainteresowania będzie oferował również innym klientom tego typu usługę. Samochód nie będzie przez Wnioskodawcę wykorzystywany do celów innych, niż najem (także po zakończeniu umowy najmu, będzie on bowiem wtedy sprzedany). Wnioskodawca posiada i w przyszłości będzie posiadać inne samochody, które są wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej oraz do innych celów niż działalność gospodarcza. W umowie najmu Wnioskodawcy z klientem będą zawarte m.in. informacje o stanie licznika na dzień i godzinę przekazania pojazdu, okres czasu, na jaki będzie zawarta umowa najmu oraz stan licznika na dzień i godzinę zwrotu pojazdu. W konsekwencji ze stanów licznika wskazanych w umowach najmu wynikać będzie liczba faktycznie przejechanych kilometrów przez pojazd. Wynagrodzenie za najem stanowić będzie realne wynagrodzenie (rzeczywistą równowartość) za świadczenie tego typu usług na rynku. Spółka wprowadzi regulamin określający sposób użytkowania pojazdów samochodowych przeznaczonych na wynajem wykluczający użycie tych pojazdów w celach innych niż działalność gospodarcza Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne