01.09.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.09.2020, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.264.2020.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.264.2020.1.AS

Nie można zgodzić się z twierdzeniem Spółki, że zmiana wysokości ostatecznego współczynnika odliczenia VAT za rok X w wyniku korekt sprzedaży, pozostaje bez wpływu na ustalony uprzednio współczynnik wstępny za rok X+1.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2020 r. (data wpływu 12 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu korekty deklaracji w przypadku zmiany współczynnika proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy w wyniku dokonanych korekt sprzedaży jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu korekty deklaracji w przypadku zmiany współczynnika proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy w wyniku dokonanych korekt sprzedaży.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w związku z którą w zakresie rozliczeń z podatku VAT wykazuje zarówno sprzedaż opodatkowaną, jak i sprzedaż zwolnioną z podatku VAT. W związku z wykonywaniem działalności, ponosi wydatki na nabycie towarów i usług, które są - co do zasady - dokumentowane fakturami VAT. Kwoty podatku naliczonego wynikające z tych faktur, są przez Spółkę odpowiednio przyporządkowywane do wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi albo zwolnionymi. Spółka ponosi jednak szereg wydatków, jednocześnie związanych z czynnościami dającymi prawo do odliczenia i czynnościami niedającymi takiego prawa. Z uwagi na brak możliwości bezpośredniego przypisania określonych kwot podatku naliczonego do jednego rodzaju sprzedaży, Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego w oparciu o współczynnik VAT. Kwota podatku podlegająca w danym roku odliczeniu ustalana jest w oparciu o współczynnik sprzedaży z poprzedniego roku, czyli o tzw. współczynnik wstępny (proporcja wstępna), a następnie - po zakończeniu roku i ustaleniu współczynnika ostatecznego, dokonywana jest korekta kwoty podatku naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne