12.08.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.97.2020.1.MAZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.97.2020.1.MAZ

Brak zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 2 ustawy nabywanego wewnątrzwspólnotowo alkoholu etylowego skażonego środkami dopuszczonymi przez państwo członkowskie jego pochodzenia.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 maja 2020 r. (data wpływu 12 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie zwolnienia od akcyzy nabywanego wewnątrzwspólnotowo alkoholu etylowego skażonego środkami dopuszczonymi przez państwo członkowskie jego pochodzenia jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie zwolnienia od akcyzy nabywanego wewnątrzwspólnotowo alkoholu etylowego skażonego środkami dopuszczonymi przez państwo członkowskie jego pochodzenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X. Sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) planuje nabyć wewnątrzwspólnotowo wyrób będący alkoholem etylowym skażonym środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej pochodzenia tego alkoholu etylowego (dalej także jako: częściowo skażony alkohol etylowy). Planowane nabycie ww. wyrobu związane jest z zamiarem rozpoczęcia produkcji środków dezynfekujących w płynie. Produkty te będą wytwarzane na bazie alkoholu etylowego skażonego środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej pochodzenia tego alkoholu etylowego. Wykorzystywany do produkcji alkohol etylowy nie będzie całkowicie skażonym alkoholem etylowym.

Spółka rozważa w szczególności możliwość nabycia wewnątrzwspólnotowego częściowo skażonego alkoholu etylowego z Niemiec. Będzie on skażony zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech. Częściowo skażony alkohol etylowy nie będzie przeznaczony do spożycia przez ludzi (z uwagi na skażenie nie będzie nadawał się do spożycia przez ludzi). Będzie on przedmiotem legalnego obrotu handlowego w państwie członkowskim jego pochodzenia (tj. w Niemczech). Spółka będzie dysponowała dokumentami potwierdzającymi legalny obrót handlowy w państwie, w którym nabędzie skażony alkohol etylowy, w szczególności będzie posiadała faktury lub inne dokumenty księgowe o równoważnej wartości dowodowej. Nabywany przez Spółkę alkohol etylowy nie będzie składnikiem innego produktu/ półproduktu. Alkohol ten oprócz środków skażających dopuszczonych przez państwo członkowskie Unii Europejskiej pochodzenia tego alkoholu etylowego, nie będzie zawierał innych domieszek, substancji. Będzie to więc tzw. czysty alkohol etylowy skażony środkami skażającymi dopuszczonymi przez państwo członkowskie Unii Europejskiej pochodzenia tego alkoholu etylowego.

Wnioskodawca zamierza przeznaczyć skażony alkohol etylowy do wytworzenia produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi. Skażony alkohol etylowy ma służyć do produkcji środków dezynfekujących w płynie. W zakładzie produkcyjnym Spółki do nabytego wewnątrzwspólnotowo wyrobu będą dodawane pozostałe substancje, które umożliwią uzyskanie produktu gotowego środka dezynfekującego w płynie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne