Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.243.2020.2.MŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.243.2020.2.MŁ
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej bonów MPV.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2020 r. (data wpływu 6 kwietnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2020 r. (data wpływu 25 maja 2020 r.) oraz pismem z dnia 17 czerwca 2020 r. (data wpływu 17 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej świadczenia usług na podstawie bonu MPV jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w ww. zakresie. Dnia 25 maja 2020 r. wniosek został uzupełniony o stosowne pełnomocnictwo i opłatę. Dnia 17 czerwca 2020 r. wniosek został uzupełniony o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Stan faktyczny Bony
Wnioskodawca (zwany dalej Spółką) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług. W celu zwiększania zysków Spółka zamierza zawrzeć umowę z podmiotem trzecim (zwanym dalej Emitentem), której przedmiotem będzie emisja kart przedpłaconych z kodem. W oparciu o tę umowę Emitent będzie emitował karty przedpłacone z kodem będące bonami różnego przeznaczenia w rozumieniu art. 2 pkt 44 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej określane jako bony MPV). Bony MPV będą sprzedawane na rzecz konsumentów, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej albo osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i nabywających te bony poza zakresem prowadzonej działalności gospodarczej (dalej określanymi jako Klienci). Bony MPV będą dotyczyły usług świadczonych częściowo przez Spółkę oraz usług świadczonych częściowo przez Emitenta. Umowa zawarta pomiędzy Spółką a Emitentem będzie określała jaka część ceny sprzedaży bonu MPV stanowi wynagrodzenie za usługi świadczone przez Spółkę, a jaka część stanowi wynagrodzenie za usługi świadczone przez Emitenta. Jeśli Klient aktywuje bon MPV, to Spółka oraz Emitent będą świadczyli na rzecz tego Klienta usługi, których ten bon dotyczy. Usługi świadczone przez Spółkę oraz usługi świadczone przez Emitenta będą opodatkowane podatkiem VAT. Mogą również wystąpić sytuacje w których Klient nie aktywuje bonu MPV, a w konsekwencji Spółka oraz Emitent nie będą świadczyli na rzecz tego Klienta usług, których ten bon dotyczy. Przedmiotem świadczenia przez Spółkę oraz przez Emitenta nie będą usługi wskazane w § 4 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty