Interpretacja indywidualna z dnia 21.07.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.401.2020.1.DW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.401.2020.1.DW
Czy w odniesieniu do wynagrodzenia przysługującego Pracownikom z tytułu przeniesienia na Wnioskodawcę praw majątkowych (autorskich) do utworów, Wnioskodawca - jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych - ma prawo stosować 50% koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2020 r. (data wpływu 23 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania przez płatnika kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka X z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka lub Pracodawca) jest spółką kapitałową i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. W związku z wypłatą wynagrodzeń za pracę na rzecz zatrudnionych pracowników Spółka występuje w roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, w szczególności na stanowisku projektant baz danych (dalej jako: Programista/Programiści lub Pracownik/Pracownicy). Obowiązki Pracowników zatrudnionych w szczególności na przedmiotowym stanowisku obejmują działalność twórczą, której efektem jest program komputerowy, tj. utwór w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako: ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych) podlegający ochronie prawnej z art. 74 tej ustawy. Do przykładowych obowiązków Pracowników należy tworzenie aplikacji, projektowanie i rozwijanie architektury trójwarstwowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty