03.07.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.339.2020.2.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.339.2020.2.JG

Czy opisane prace programistyczne stanowią działalność rozwojową i czy w związku z tym Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania wg stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych (zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzw. IP Box)?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2020 r., uzupełnionym w dniu 15 czerwca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową, który został uzupełniony w dniu 15 czerwca 2020 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest programistą i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z wpisem w CEIDG przeważającą działalnością gospodarczą Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem (62.01.Z PKD).

Wnioskodawca świadczy usługi, w ramach których tworzy programy komputerowe na rzecz podmiotu zlecającego (dalej: Zleceniodawca). Generalnie, całość prac prowadzonych przez Wnioskodawcę związana jest z tworzeniem spersonalizowanych rozwiązań dla klientów kluczowych Zleceniodawcy. Wnioskodawca projektuje, tworzy dokumentację, implementuje, testuje i wdraża rozwiązania zgodnie z wymaganiami klienta. Wnioskodawca jest również odpowiedzialny za rozwój wdrożonych programów. Oprogramowanie tworzone przez Wnioskodawcę to samodzielne aplikacje współpracujące z głównym oprogramowaniem dostarczanym przez Zleceniodawcę oraz skrypty modyfikujące działanie poszczególnych komponentów głównego systemu. W każdym przypadku oprogramowanie to jest tworzone według konkretnych wymagań biznesowych Klientów kluczowych Zleceniodawcy. Wnioskodawca zajmuje się również rozwojem narzędzi i biblioteki rozwiązań, która służy do usprawnienia pracy nad kolejnymi zapytaniami związanymi z rozwojem funkcjonalności głównego systemu. Oprogramowanie pozwala na zaspokojenie potrzeb biznesowych Klientów kluczowych Zleceniodawcy oraz ciągłe rozszerzanie oferty dla nowych Klientów posiadających skomplikowane wymagania biznesowe. Zleceniodawca zyskuje większą elastyczność w procesie sprzedaży swojego głównego oprogramowania poprzez możliwość zaoferowania rozwiązań spersonalizowanych dostosowanych do sposobu pracy potencjalnego klienta. Zleceniodawca jest również w stanie sprawnie odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby obecnych Klientów dzięki oprogramowaniu dostarczanemu przez Wnioskodawcę. Ciągły rozwój narzędzi i bibliotek prowadzony przez Wnioskodawcę jest również źródłem oszczędności spowodowanych skróceniem czasu potrzebnego na dostarczenie nowych spersonalizowanych aplikacji oraz podniesieniem niezawodności rozwiązań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne