Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.56.2020.1.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.56.2020.1.AM
Skutki podatkowych zawartej umowy sekurytyzacji.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2020 r. (data wpływu 19 lutego 2020 r.) w zw. z art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconego Podmiotowi Sekurytyzacyjnemu dyskonta jest prawidłowe;
- momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów zapłaconego dyskonta jest prawidłowe;
- zastosowania ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zawartej umowy sekurytyzacji.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością(dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym i posiada w Polsce tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: Ustawa CIT). Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność w zakresie udzielania krótkoterminowych pożyczek pieniężnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w związku z którą będą mu przysługiwać wierzytelności wynikające z zawieranych umów pożyczek. Ponadto, Wnioskodawca aby mógł prowadzić swoją działalność gospodarczą musi zachować płynność finansową, co z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności, a szczególnie terminy wymagalności udzielonych pożyczek pieniężnych wymaga poszukiwania źródeł finansowania od podmiotów trzecich. Wnioskodawca zamierza zatem zawrzeć umowę z niepowiązanym podmiotem, spółką kapitałową, posiadającą siedzibę na terytorium Polski (dalej: Podmiot Sekurytyzacyjny) w zakresie sekurytyzacji. Umowa (dalej: Umowa Sekurytyzacji) mogłaby mieć następującą charakterystykę:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty