Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.527.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.527.2019.1.AK
1. Czy należny jest podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej przez Wnioskodawcę w drodze dziedziczenia przed upływem 5 lat od dnia nabycia spadku, ale po upływie 5 lat od dnia nabycia przez spadkodawcę objętej spadkiem nieruchomości? 2. Czy w przedstawionym stanie faktycznym wystąpi podatek dochodowych od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy? 3. Czy Wnioskodawca w związku z odpłatnym zbyciem nieruchomości, w okolicznościach jak w przedstawionym w niniejszym wniosku stanie faktycznym, ma obowiązek w określonym terminie, np. do dnia 30 kwietnia 2020 r., złożyć we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PIT-39, dedykowaną rozliczeniu przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2019 r. (data wpływu 25 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest:
- nieprawidłowe w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości przez Spadkodawcę,
- prawidłowe w pozostałym zakresie.
UZASADNIENIE
W dniu 25 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, na dzień sprzedaży nieruchomości położnej w Polsce, miał i ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Niemczech.
Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę, która nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce uważa się, zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 4 ww. ustawy, dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym z sprzedaży takiej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty