Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2019, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.394.2019.2.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.394.2019.2.KP
Czy w przypadku sprzedaży nieruchomości niezwiązanej kiedykolwiek z działalnością gospodarczą żadnego z małżonków, przeniesionej uprzednio, na podstawie umowy darowizny, z majątku objętego małżeńską wspólnością ustawową do majątku odrębnego małżonka, datą nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT jest dzień, w którym doszło do nabycia tej nieruchomości do majątku wspólnego małżonków?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2019 r. (data wpływu 5 września 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 października 2019 r. (data wpływu 25 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 września 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 października 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej. W majątku wspólnym znajdują się m.in. trzy nieruchomości nabyte w czasie trwania małżeństwa: dom jednorodzinny z działką, lokal mieszkalny oraz udział w lokalu niemieszkalnym, wykorzystywany przez jedno z małżonków do działalności gospodarczej.
Planowane jest zawarcie umowy, określonej zgodnie z zaleceniami notariusza jako umowa darowizny, przenoszącej wspomniane nieruchomości z majątku wspólnego do majątków odrębnych małżonków, w ten sposób że budynek z działką stanie się wyłączną własnością jednego z małżonków, a lokal mieszkalny i udział w lokalu niemieszkalnym przypadnie w całości drugiemu małżonkowi. Łączna wartość rynkowa nieruchomości przypadających każdemu z małżonków w ramach tej umowy będzie podobna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty