07.11.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.342.2019.1.AMS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.342.2019.1.AMS

Czy otrzymane opłaty rezerwacyjne (kaucje) będą powodować powstanie obowiązku podatkowego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 września 2019 r. (data wpływu - 10 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie braku opodatkowania wpłat kaucji opłat rezerwacyjnych przez potencjalnych nabywców nieruchomości na rzecz Wnioskodawczyni jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie braku opodatkowania wpłat kaucji opłat rezerwacyjnych przez potencjalnych nabywców nieruchomości na rzecz Wnioskodawczyni.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni świadczy usługi m.in. w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wśród wielu usług i czynności związanych z obrotem nieruchomościami Wnioskodawczyni posiada w ofercie usługę pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości świadczonej na rzecz podmiotów sprzedających nieruchomości. W toku wykonywania takich usług, do Wnioskodawczyni zgłaszały się osoby zainteresowane nabyciem oferowanej nieruchomości, prosząc o przygotowanie bądź to różnych dodatkowych dokumentów, bądź uzyskaniem informacji, np.: w zakresie możliwości przebudowy, co wiązało się z poświęceniem czasu i środków Wnioskodawczyni. Często jednak dochodziło przy świadczeniu takich usług do zmarnowania czasu i środków Wnioskodawczyni, bowiem zainteresowanie potencjalnego nabywcy okazywało się pozorne. Przykładowo, potencjalny nabywca nieruchomości twierdził, że możliwość powiększenia domu o piętro spowoduje, iż on ten dom kupi, jednak po przedstawieniu dokumentów potwierdzających możliwość rozbudowy nabywca wycofywał się z uprzednich deklaracji i do transakcji nie dochodziło. Inny przykład, to przedstawienie propozycji, iż nabywca kupi dom, za określoną cenę, jednak po deklaracji Sprzedającego co do docieplenia poddasza bez zwiększania ceny nieruchomości. Po czasochłonnych analizach cenowych, rozmowach i spotkaniach Wnioskodawczyni ze Sprzedającym, po uzyskaniu zapewnienia Sprzedawcy o zgodzie na taką zmianę, nabywca nagle traci zainteresowanie, pomimo spełnienia jego warunku. W sytuacji, w której Wnioskodawczyni otrzymuje najczęściej jedynie prowizję od Sprzedającego przy dojściu do skutku umowy nabywcy ze sprzedającym nieruchomość, występowały z tego tytułu, jak wspomniano wyżej, straty czasowe i pieniężne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne