04.11.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.619.2019.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.619.2019.1.MM

Wnioskodawcy przysługuje prawo do przenoszenia na następne okresy rozliczeniowe nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powstałej ponad 5 lat temu i prawo ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2019 r. (data wpływu 23 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do przenoszenia na następne okresy rozliczeniowe nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powstałej ponad 5 lat temu,
  • prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do przenoszenia na następne okresy rozliczeniowe nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powstałej ponad 5 lat temu oraz prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w KRS (). Jest czynnym podatnikiem VAT. W deklaracjach VAT składanych w kolejnych okresach rozliczeniowych począwszy od 2011 r. wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Przypadek ten spowodowany jest poniesieniem przez podatnika w latach 2011-2012 znacznych nakładów inwestycyjnych związanych z rozpoczęciem działalności, z których wynika przenoszony na kolejne okresy rozliczeniowe podatek naliczony.

Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przenoszona do rozliczenia na kolejne okresy od 2012 r. uległa nieznacznemu obniżeniu od kwoty 18.890 zł w III kwartale 2012 r. do kwoty 12.324 zł w IV kwartale 2018 r. (zestawienie kwot do przeniesienia w poszczególnych deklaracjach rozliczeniowych stanowi załącznik nr 1 do niniejszego wniosku). Dzieje się tak, gdyż w kolejnych okresach rozliczeniowych wykazywana jest wartość podatku należnego (wynikająca z wykonywania czynności opodatkowanych i zwolnionych oraz podatek VAT należny od importu usług) i podatku naliczonego (wynikająca z nabywania towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych i zwolnionych) za dany okres powstaje nieznaczna nadwyżka podatku należnego nad naliczonym, a w niektórych okresach występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym (zestawienie rozliczenia podatku za poszczególne kwartały bez kwot wynikających z przeniesienia stanowi załącznik 2). Powoduje to, że podatek naliczony (jego nadwyżka) przenoszony z poprzedniego okresu rozliczeniowego ulega stopniowemu obniżeniu w okresie od 2012 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne