Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2019, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.420.2019.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.420.2019.1.AW
Obowiązek podatkowy z tytułu dostaw towarów przesyłanych za pośrednictwem kuriera.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2019 r. (data wpływu 1 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu dostaw towarów przesyłanych za pośrednictwem kuriera jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu dostaw towarów przesyłanych za pośrednictwem kuriera.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. Główny przedmiot działalności Spółki to produkcja i sprzedaż ().
Wnioskodawca sprzedaje swoje produkty na podstawie zamówień składanych przez klientów, również za pośrednictwem prowadzonej przez Spółkę platformy internetowej umożliwiającej składanie zamówień drogą internetową/elektroniczną. Zamówiony towar jest wysyłany do klienta kurierem z opcją zapłaty za pobraniem (płatność za towary dostarczane przez Spółkę jest dokonywana przez klienta gotówką, w momencie odbioru towaru od kuriera).
Dostawa towarów pomiędzy Wnioskodawcą a kupującymi odbywa się według Incoterms (International Commercial Terms Międzynarodowych Reguł Handlu) CIP, tzn. z angielskiego Carriage and Insurance Paid To (przewoźne i ubezpieczenie opłacone do wskazanego przez strony transakcji miejsca). Zgodnie z regułą CIP za organizację i koszty przewozu wraz z ubezpieczeniem towaru podczas transportu odpowiada dostawca, a ryzyko utraty towarów przechodzi na nabywcę z chwilą wydania towarów przewoźnikowi działającemu na rzecz dostawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty