Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2019, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.371.2019.1.JB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.371.2019.1.JB
Podatek od towarów i usług w zakresie: - opodatkowania zbycia praw ochronnych do znaków towarowych i prawa do domeny internetowej; - uznania komornika za płatnika z tytułu zbycia praw ochronnych do znaków towarowych i prawa do domeny internetowej oraz obowiązku wystawienia faktury dokumentującej powyższą transakcję.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2019 r. (data wpływu 3 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie:
- opodatkowania zbycia praw ochronnych do znaków towarowych i prawa do domeny internetowej (pytanie nr 1 wniosku) jest prawidłowe;
- uznania komornika za płatnika z tytułu zbycia praw ochronnych do znaków towarowych i prawa do domeny internetowej oraz obowiązku wystawienia faktury dokumentującej powyższą transakcję (pytanie nr 2 i nr 3 wniosku) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie opodatkowania zbycia praw ochronnych do znaków towarowych i prawa do domeny internetowej, a także uznania komornika za płatnika z tytułu zbycia praw ochronnych do znaków towarowych i prawa do domeny internetowej oraz obowiązku wystawienia faktury dokumentującej powyższą transakcję.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest Komornikiem Sądowym, który prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi będącemu spółką akcyjną (zwanej dalej: Dłużnikiem). Dłużnikowi przysługują prawa ochronne do ośmiu znaków towarowych stanowiących znaki słowno-graficzne oraz prawo do domeny internetowej. Komornik dokonał zajęcia tych praw i zamierza przeprowadzić ich sprzedaż w trybie licytacji przymusowej. Dłużnik wcześniej był zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, ale zgodnie z informacją ujawnioną w Wykazie podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT prowadzonym przez Ministra Finansów w trakcie postępowania egzekucyjnego Dłużnik został wyrejestrowany na podstawie art. 96 ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (podatnik albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej). Obecnie dłużnik nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik, ale funkcjonuje w obrocie gospodarczym, dokonując transakcji z innymi podmiotami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty