Interpretacja indywidualna z dnia 16.08.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.375.2019.2.IK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.375.2019.2.IK
Czy Spółdzielnia postępuje poprawnie wyliczając marżę, o której mowa w art. 119 ustawy dla danej wycieczki jako różnicę między pomniejszoną o dofinansowanie z opłat o których mowa w art. 4 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych kwotą (ceną) którą ma zapłacić nabywca usługi turystycznej będący członkiem Spółdzielni a faktycznymi kosztami poniesionymi przez Spółdzielnię z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 czerwca 2019 r. (data wpływu 11 czerwca 2019 r.), uzupełnionym pismem z 25 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania dla usług turystyki jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 czerwca 2019 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie podstawy opodatkowania dla usług turystyki.
We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca - Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym, zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zapisami Statutu celem spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków i ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Statut określa, że przedmiotem działalności Spółdzielni jest m.in. prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej na rzecz członków, ich rodzin oraz innych osób. Na podstawie art. 4 ust. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez Spółdzielnię - stosowna uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi, natomiast odpłatnie mogą korzystać z tej działalności właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali - na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią. Działalność prowadzona jest przez kluby osiedlowe. Czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 5 są zwolnione od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty