Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2019, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.186.2019.1.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.186.2019.1.KP
Ulga prorodzinna.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2019 r. (data wpływu 7 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skorzystania z ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skorzystania z ulgi prorodzinnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest matką N.Z., urodzonej w 2007 r. oraz Nx.Z., urodzonej w 2011 r. Ojcem tych dzieci jest M.Z., z którym Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński w dniu xx września 2006 r.
Ze względu na pogarszające się relacje małżeńskie Wnioskodawczymi wraz z córkami wyprowadziła się ze wspólnego mieszkania we wrześniu 2016 r. Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia xx sierpnia 2017 r., wydanym w sprawie, rozwiązał przez rozwód małżeństwo Wnioskodawczyni i M.Z. Ponadto Sąd tym wyrokiem powierzył obojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi, ustalając ich miejsce zamieszkania przy matce, oraz zasądził od M.Z. alimenty w kwocie po 650 zł miesięcznie na rzecz N.Z. i w kwocie po 600 zł miesięcznie na rzecz NxZ. Powyższy wyrok uprawomocnił się w dniu 1 września 2017 r.
M.Z. do dnia dzisiejszego nie ma ustalonych kontaktów z córkami albowiem rodzice małoletniej N. i Nx. porozumieli się, że ich ojciec będzie miał prawo zabierać córki do swojego miejsca zamieszkania co drugi weekend.
Kontakty ojca z dziećmi odbywają się w powyższy sposób, przy czym zdarza się, że M.Z. nie kontaktuje się z córkami w poszczególnych terminach. Ojciec dzieci regularnie płaci alimenty zasądzone wyrokiem rozwodowym. Mimo powyższego, ciężar sprawowania władzy rodzicielskiej rzeczywiście spoczywa wyłącznie na matce dzieci. M.Z. nie uczestniczy w wychowywaniu córek, nie interesuje się ich prawidłowym rozwojem, w tym edukacją, zdrowiem, czy wypoczynkiem wszelkie decyzje w powyższym zakresie samodzielnie podejmuje matka dzieci. Wnioskodawczyni także samodzielnie zajmuje się pieczą nad majątkiem dzieci i zaspokajaniem ich wszystkich materialnych potrzeb.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty