Interpretacja indywidualna z dnia 19.04.2019, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.85.2019.1.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.85.2019.1.JG
możliwości i zasady zaliczenia do kup poniesionych wydatków związanych z wynagrodzeniem za służebność przesyłu oraz czynsz dzierżawny za grunty pod posadowienie farmy wiatrowej
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2019 r. (data wpływu 19 lutego 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i zasad zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków związanych z wynagrodzeniem za służebność przesyłu oraz czynsz dzierżawny za grunty pod posadowienie farmy wiatrowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i zasad zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków związanych z wynagrodzeniem za służebność przesyłu oraz czynsz dzierżawny za grunty pod posadowienie farmy wiatrowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę i zarząd na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych płaci podatek dochodowy od całości swoich dochodów. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przesyłania, dystrybucji i handlu energią elektryczną w szczególności pozyskiwaną z tzw. farm wiatrowych. W tym celu Wnioskodawca zawiera umowy służebności przesyłu oraz umowy dzierżawy. Umowy dzierżawy Wnioskodawca zawiera na grunty, na których ma być posadowiona farma wiatrowa. Natomiast ustanowienie służebności przesyłu jest na gruntach, na których w dalszym etapie zostaną zainstalowane urządzenia przesyłowe umożliwiające Wnioskodawcy korzystanie w ograniczonym zakresie z nieruchomości obciążonej służebnością. Wnioskodawca zawarł szereg umów na ustanowienie służebności przesyłu, w których na rzecz Wnioskodawcy zostały ustanowione w zależności od umowy, nieograniczone bądź ograniczone w czasie (30, 40 lat) nieodwołalne i odpłatne korzystanie z nieruchomości na etapie projektowania farmy wiatrowej, czasowego zajęcia nieruchomości na czas instalacji urządzeń przesyłowych, przesyłania zainstalowaną siecią przesyłową energii elektrycznej oraz możliwość swobodnego i całodobowego wstępu na nieruchomość w celu dostępu do urządzeń przesyłowych. Z tytułu zawartych umów w formie aktów notarialnych służebności przesyłu Wnioskodawca zobowiązany jest do zapłaty umówionego wynagrodzenia. W zależności od rozwiązania płatności w umowie, wynagrodzenie jest płatne, jednorazowo w dacie zawarcia umowy lub, po spełnieniu warunku ziszczającego wykorzystanie gruntu do instalacji urządzeń przesyłowych, lub w ratach rocznych. Umowy dzierżawy gruntów, na których ma być posadowiona farma wiatrowa także są zawierane w formie aktów notarialnych a płatności czynszów są dokonywane w zależności od umowy jednorazowo w każdym roku dzierżawy lub w kilku okresach w ciągu roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty