Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.164.2019.1.AD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.164.2019.1.AD
Dotyczy braku opodatkowania czynności przekazania w formie darowizny przedsiębiorstwa oraz braku obowiązku naliczenia podatku w związku z likwidacją spółki.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2019 r. (data wpływu 27 marca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 12 kwietnia 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności przekazania w formie darowizny przedsiębiorstwa oraz braku obowiązku naliczenia podatku w związku z likwidacją spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 12 kwietnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie braku opodatkowania czynności przekazania w formie darowizny przedsiębiorstwa oraz braku obowiązku naliczenia podatku w związku z likwidacją spółki.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Obecnie wspólnicy (wspólniczka wraz z zięciem) prowadzą od 2007 r. sklep spożywczo-przemysłowy w formie spółki cywilnej. Od samego początku są podatnikami VAT. W związku ze starszym wiekiem wspólniczki, a także chęcią przejścia całkowicie już na emeryturę oraz propozycją lepszej pracy dla zięcia, prowadzenie sklepu w takiej formie nie będzie już możliwe. Oboje chcieliby przekazać sklep córce wspólniczki, a tym samym żonie zięcia. Córka będzie prowadzić sklep spożywczo-przemysłowy w tym samym i niezmienionym zakresie działalność gospodarczą. Przekazanie to ma nastąpić na podstawie jednej czynności prawnej, jako darowizna przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny w formie aktu notarialnego. W skład darowanego przedsiębiorstwa wchodzić będą wskazane środki materialne i niematerialne, w tym urządzenia potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa, a także towary, wierzytelności, zezwolenia i środki pieniężne spółki, kontrahentów, materiały czy wierzytelności. Córka w momencie przekazania przedsiębiorstwa będzie już osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Po przekazaniu przedsiębiorstwa spółka cywilna zostanie zlikwidowana. Obecnie własność nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza należy do małżeństwa, tj. córki i zięcia (ustawowa wspólność małżeńska). Córka pozwala Spółce bezpłatnie korzystać z tej nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty