Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2019, sygn. 0112-KDIL4.4012.40.2019.2.AR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.40.2019.2.AR
Wskazanie, czy sprzedaż przez Wnioskodawcę przejazdów w oparciu o system internetowy X powinna być opodatkowana stawką VAT w wysokości 8%.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2019 r. (data wpływu 30 stycznia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 marca 2019 r. (data wpływu 3 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy sprzedaż przez Wnioskodawcę przejazdów w oparciu o system internetowy X powinna być opodatkowana stawką VAT w wysokości 8% jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy sprzedaż przez Wnioskodawcę przejazdów w oparciu o system internetowy X powinna być opodatkowana stawką VAT w wysokości 8%. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 kwietnia 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (dalej również: Zainteresowany) prowadzi system internetowy X za pośrednictwem którego oferuje zakup kolejowych przejazdów pasażerskich pomiędzy miastami na terytorium Polski. Zainteresowany oferuje te przejazdy w oparciu o wcześniejszy zakup u przewoźnika kolejowego okresowego biletu na okaziciela, który uprawnia do nielimitowanej liczby przejazdów pasażerskich. Kupujący przejazd za pośrednictwem systemu internetowego X dokonuje wyboru trasy, terminu i godziny odjazdu wybranego kursu. Po zapłacie ceny na rzecz Wnioskodawcy, przekazuje on kupującemu dokument uprawniający do przejazdu przed odjazdem pociągu. Zgodnie z regulaminem systemu internetowego X warunkiem skutecznego nabycia przejazdu jest akceptacja regulaminu systemu internetowego X oraz regulaminu przewoźnika kolejowego. Z regulaminu systemu internetowego X wynika, że wszelkie reklamacje oraz roszczenia reklamacyjne mogą być kierowane przez kupującego jedynie do Zainteresowanego. W sprawach nieuregulowanych w regulaminie systemu internetowego X zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego, ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe oraz regulaminy przewozu przewoźnika kolejowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty