09.04.2019 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2019, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.67.2019.2.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.67.2019.2.MS

Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do stosowania stawki 9% CIT do dochodów osiąganych w roku przeprowadzenia konwersji wierzytelności i w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2) w związku z ust. 1d Ustawy CIT, w przypadku jej dokonania poprzez podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, na pokrycie którego Wnioskodawca zobowiąże się do wniesienia wkładu pieniężnego, a następnie potrącenie wierzytelności Spółki o wniesienie wkładu pieniężnego z wierzytelnością Wnioskodawcy o zapłatę należności handlowych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 lutego 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP - 20 lutego 2019 r.), uzupełnionym 29 marca 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania 9% stawki opodatkowania do dochodów osiąganych w roku przeprowadzenia konwersji wierzytelności i w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania 9% stawki opodatkowania do dochodów osiąganych w roku przeprowadzenia konwersji wierzytelności i w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 26 marca 2019 r. Znak: 0111-KDIB1-2.4010.67.2019.1.MS wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano 29 marca 2019 r.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (kapitałową), utworzoną w 2016 r. i opodatkowaną w Polsce od całości osiąganych przez nią dochodów. Rokiem podatkowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy. Wnioskodawca posiada aktualnie status małego podatnika w rozumieniu art. 4a pkt 10) Ustawy CIT, gdyż w 2018 r. wartość jego przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła wyrażonej w PLN kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 EUR, w zaokrągleniu do 1.000 PLN. Aktualnie Wnioskodawca nosi się z zamiarem dokonania tzw. konwersji wierzytelności handlowych (w szczególności z tytułu opłat licencyjnych z tytułu korzystania ze znaków towarowych) przysługujących mu wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą polskim rezydentem podatkowym, której jest jedynym udziałowcem (Spółka), na jej kapitały. Konwersja taka ma zostać przeprowadzona poprzez dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, na pokrycie którego Wnioskodawca zobowiąże się do wniesienia wkładu pieniężnego, a następnie potrącenie wierzytelności Spółki o wniesienie wkładu z wierzytelnością Wnioskodawcy o zapłatę należności handlowych. Wartość konwertowanych wierzytelności, dla potrzeb samej konwersji, zostanie określona na rynkowym poziomie. W wyniku dokonanej konwersji (potrącenia) wierzytelności Wnioskodawcy wobec Spółki przestaną w całości istnieć.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne