18.12.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2018, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.755.2018.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.755.2018.1.KK

Brak opodatkowania czynności wycofania samochodu osobowego z działalności gospodarczej i przekazania go na cele osobiste oraz późniejszej jego odsprzedaży.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2018 r. (data wpływu 5 października 2018 r.), uzupełnionym w dniu 11 grudnia 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania samochodu osobowego z działalności gospodarczej i przekazania go na cele osobiste oraz późniejszej jego odsprzedaży jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 11 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania samochodu osobowego z działalności gospodarczej i przekazania go na cele osobiste oraz późniejszej jego odsprzedaży.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego. Jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Chce Pan wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód osobowy nabyty na cele prywatne. Dowodem jego nabycia jest umowa zakupu (nie wystawiono FV ponieważ nabycie nastąpiło od prywatnej osoby). W związku z tym przy wprowadzeniu go do firmy nie przysługuje Panu prawo odliczenia podatku naliczonego. Wartość samochodu będzie amortyzowana w kosztach podatkowych działalności na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przyszłości będzie Pan chciał wycofać auto z firmy i następnie darować je innej osobie albo sprzedać. Nie handluje Pan samochodami, nie ma takiego zamiaru, a darowizna, czy sprzedaż samochodu w określonych okolicznościach będzie wykonywana sporadycznie, tj. prawdopodobnie raz na kilka lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne