15.12.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2018, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.704.2018.2.MWJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.704.2018.2.MWJ

Prawo do odliczenia części podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2018 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia części podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia części podatku VAT z faktury dokumentującej nabycie samochodu osobowego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 22 listopada 2018 r. (data wpływu) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe

(ostatecznie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

X (dalej: AK, Wnioskodawca, obdarowana) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. AK jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek, VAT). Zakres prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej obejmuje świadczenie usług opodatkowanych stawkami VAT.

Wnioskodawca nie posiada samochodu osobowego, który mógłby być używany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a który z uwagi na rozwój firmy będzie niezbędny. Siostra AK (dalej: siostra, JK, darczyńca), która prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą i jest podatnikiem VAT czynnym, planuje w grudniu 2018 r. przekazać AK w drodze darowizny 8-letni samochód osobowy (dalej: samochód, samochód osobowy, pojazd), który obecnie stanowi środek trwały w prowadzonej przez siostrę działalności. Obecna wartość księgowa pojazdu wynosi zero, bowiem samochód został całkowicie zamortyzowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne