12.12.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2018, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.703.2018.1.MWJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.703.2018.1.MWJ

Prawidłowość dokumentowania czynności przekazania siostrze samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania czynności przekazania siostrze samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości dokumentowania czynności przekazania siostrze samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X (dalej: JK, Wnioskodawca, darczyńca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. JK jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatek, VAT) rozliczającym VAT w ramach rozliczeń miesięcznych. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu stawkami VAT lub są zwolnione od VAT (tzw. działalność mieszana).

W dniu 7 grudnia 2015 r. JK zakupiła używany 5-letni samochód osobowy (dalej: samochód, samochód osobowy, pojazd), który został niezwłocznie wprowadzony na stan środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Samochód był amortyzowany dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych począwszy od miesiąca stycznia 2016 r. Obecna wartość księgowa samochodu wynosi zero, bowiem samochód został całkowicie zamortyzowany.

Zakup samochodu osobowego był udokumentowany fakturą VAT wystawioną na JK z podaniem danych prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i zawierał podatek VAT naliczony według stawki 23% VAT. Wnioskodawca na moment zakupu pojazdu dokonał odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturze dokumentującej nabycie pojazdu w wysokości 50% kwoty VAT z uwagi na planowane wykorzystywanie samochodu zarówno na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również na cele prywatne. Dokonując odliczenia 50% VAT JK zastosowała jednocześnie współczynnik VAT wstępny, o którym mowa w art. 90 ust. 3-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) z uwagi na mieszany charakter prowadzonej działalności. Po zakończeniu każdego roku Wnioskodawca dokonuje korekty rocznej odliczenia VAT zgodnie z art. 91 ust. 1-2 ustawy o VAT. Samochód jest wykorzystywany zgodnie z pierwotnym założeniem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne