Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2018, sygn. 0112-KDIL4.4012.522.2018.1.JSK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.522.2018.1.JSK
Zwolnienie od podatku usług odpłatnego pobierania materiału biologicznego (głównie krwi pępowinowej) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2018 r. (data wpływu 20 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług odpłatnego pobierania materiału biologicznego (głównie krwi pępowinowej) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług odpłatnego pobierania materiału biologicznego (głównie krwi pępowinowej) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Pacjentki, które decydują się na poród w S. (dalej zwany: Szpital, Wnioskodawca, Zainteresowany) mogą zgłosić potrzebę wykonania przy porodzie zabezpieczenia materiału biologicznego (najczęściej krwi pępowinowej). Szpital współpracuje z 3 podmiotami zewnętrznymi (banki komórek), specjalizującymi się w kwalifikacji, preparatyce i przechowywaniu tego rodzaju materiału biologicznego. W przypadku gdy pacjentka chce skorzystać z takiej usługi w pierwszej kolejności konsultuje taką potrzebę z podmiotem zewnętrznym, który przekazuje następnie do Szpitala pisemną informację o personaliach pacjentki, zakresie świadczenia (oznaczenie rodzaju komórek) oraz specjalny zestaw pojemników do pobierania materiału biologicznego. W trakcie porodu (po urodzeniu noworodka, po przecięciu pępowiny) wykwalifikowany personel szpitalny (położna) realizuje procedurę zabezpieczenia materiału biologicznego przy użyciu ww. zestawu oraz wypełnia wymaganą dokumentację. Zestaw wraz z dokumentacją przekazuje się kolejno upoważnionemu personelowi podmiotu zewnętrznego, który odpowiada za transport do siedziby danej firmy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty