Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.664.2018.1.EA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.664.2018.1.EA
Stawki podatku VAT dla dzierżawy lokali mieszkalnych na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług krótkotrwałego zakwaterowania.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2018 r. (data wpływu 10 września 2018 r.), uzupełnionego w dniu 14 września 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dzierżawy lokali mieszkalnych na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług krótkotrwałego zakwaterowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dzierżawy lokali mieszkalnych na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług krótkotrwałego zakwaterowania.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca posiada kilka lokali mieszkalnych, które udostępnia w ramach prowadzonej działalności innym podmiotom gospodarczym, prowadzącym działalność w zakresie usług związanych z zakwaterowaniem (symbol PKWiU 55.20.Z, 55.10.Z). Na podstawie zawartej umowy, nazwanej przez strony umową dzierżawy, wydzierżawiający oddaje dzierżawcy do używania i pobierania pożytków cały lokal będący przedmiotem umowy wraz z urządzeniami (meble, sprzęt gospodarstwa domowego itp.) oraz wyraża zgodę na jak określono w umowie podnajem danego lokalu przez osoby trzecie oraz na prowadzenie w lokalu działalności polegającej na wynajmie krótkoterminowym, a w szczególności na świadczenie usług dokładniej opisanych symbolem PKWiU 55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania oraz 55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania. Prawo do oddawania przedmiotu dzierżawy (lokalu) osobom trzecim do używania sprowadza się jedynie do świadczenia usług noclegowych w ramach wyżej wymienionych działalności. Umowy dzierżawy zawierane są na czas nieokreślony. Na podstawie umowy dzierżawca zobowiązany jest do uiszczania na rzecz wydzierżawiającego czynszu najmu w stałej określonej wysokości, ponosi również opłaty eksploatacyjne i koszty zużycia mediów. Wnioskodawca (wydzierżawiający) nie pobiera natomiast prowizji od usług związanych z zakwaterowaniem, świadczonych przez dzierżawcę w lokalu mieszkalnym będącym przedmiotem dzierżawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty