17.10.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2018, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.631.2018.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.631.2018.1.AW

Rozliczenie podatku w ramach Konsorcjum.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2018 r. (data wpływu 20 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku rozliczania przez Lidera Konsorcjum podatku należnego z tytułu robót wykonanych przez Członka Konsorcjum - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku rozliczania przez Lidera Konsorcjum podatku należnego z tytułu robót wykonanych przez Członka Konsorcjum.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod firmą A zawarła Pani umowę konsorcjum (dalej: Konsorcjum lub Umowa Konsorcjum) z podmiotami X, Y, Z (dalej też: Członkowie Konsorcjum, Strony) w celu wzięcia udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego ogłoszonego przez B (dalej: Zamawiający) na wykonanie robót budowlanych (dalej: Zamówienie), a w przypadku wygrania tego postępowania - w celu zawarcia z Zamawiającym i wspólnej realizacji umowy na wykonanie Zamówienia (dalej: Kontrakt). Kontrakt na wykonanie Zamówienia został zawarty, Zamawiający zlecił Konsorcjum wykonanie zakresu robót objętych Zamówieniem, a za jego wykonanie odpowiadają wszyscy członkowie konsorcjum solidarnie. W ramach realizacji Zamówienia Członkowie Konsorcjum w zakresach, które ich dotyczą wykonują m.in. usługi, o których mowa w pkt od 2 do 48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT. Zarówno Wnioskodawca, jak i podmioty X i Y są rezydentami, zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Natomiast podmiot Z jest nierezydentem z siedzibą na terenie Unii Europejskiej; w swoim kraju jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług, jednakże nie posiada polskiego Numeru Identyfikacji Podatkowej. W ramach Konsorcjum członkowie ustanowili Panią Liderem Konsorcjum i upoważnili do reprezentowania Konsorcjum w postępowaniu o udzielenie Zamówienia, prowadzonego przez Zamawiającego i zawarcia Kontraktu w imieniu i na rzecz Konsorcjum, to jest w imieniu i na rzecz każdego z członków Konsorcjum tak łącznie, jak i z osobna, z Zamawiającym. Ponadto, Lider został upoważniony do dokonywania, w imieniu i na rzecz Stron, czynności niezbędnych i koniecznych do realizacji celów Konsorcjum, do reprezentowania Konsorcjum oraz do dokonywania wszelkich czynności prawnych i faktycznych niezbędnych do realizacji Kontraktu na każdym jego etapie, w tym robót dodatkowych i uzupełniających, będąc upoważnionym przez Członków Konsorcjum m.in. do:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne