11.10.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2018, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.288.2018.2.APA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.288.2018.2.APA

możliwość jednorazowego ujęcia w kosztach podatkowych kosztów pośrednich nieistotnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 września 2018 r. (data wpływu 14 września 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości jednorazowego ujęcia w kosztach podatkowych kosztów pośrednich nieistotnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2018 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości jednorazowego ujęcia w kosztach podatkowych kosztów pośrednich nieistotnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych. Do rozliczeń podatku dochodowego stosuje uregulowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz prowadzi pełną księgowość zgodnie z uregulowaniami ustawy o rachunkowości. Ponadto Wnioskodawca z uwagi na przedmiot działalności pozostaje zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Wnioskodawca w prowadzonej działalności gospodarczej ponosi i będzie ponosić wydatki na zakup różnego rodzaju dóbr i usług, które są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca dokonuje rozgraniczenia tych kosztów na koszty bezpośrednio związane z przychodami i tzw. koszty pośrednie (czyli inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami). W ramach działalności ponoszone są koszty nieistotne, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, między innymi: ubezpieczenia komunikacyjne, prenumeraty, reklama, umowy serwisowe, opłaty za certyfikaty, licencje i inne koszty o podobnym charakterze, które dotyczą okresu z przełomu lat kalendarzowych i zarazem podatkowych. Wnioskodawca dzieli łączną wartość kosztu przez ilość dni, których koszt dotyczy i odpowiednią kwotę kosztów odpisuje w bieżącym roku w koszty a pozostałą część kosztu (dotyczącą kolejnego roku) rozlicza w czasie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne