Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2018, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.304.2018.1.IL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.304.2018.1.IL
Wydatki związane z zakupem i instalacją systemu grzewczego, składającego się z kotła na ekogroszek z podajnikiem oraz komina można uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile zostaną spełnione pozostałe warunki (przytoczone wyżej), określone w art. 26 ust. 7b, 7c i 7d ww. ustawy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2018 r. (data wpływu 17 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca mieszka wraz z żoną w domu jednorodzinnym, jest emerytem. Posiada orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o znacznym stopniu niepełnosprawności do dnia 30 czerwca 2019 r. o symbolu 05-R 11-1 (05-R - niepełnosprawność ruchowa; 11-1 - inne, w tym schorzenia endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby układu krwiotwórczego). Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 14 listopada 2013 r. Ponadto od siedmiu lat zmaga się z chorobą nowotworową szpiku kostnego : szpiczakiem mnogim, który w znaczny sposób wpływa negatywnie na pogłębianie się jego niepełnosprawności ruchowej. Piec centralnego ogrzewania znajduje się w piwnicy, do której prowadzą strome schody. Obsługa pieca jest dla Wnioskodawcy zbyt uciążliwa. Polega na codziennym czyszczeniu pieca z popiołu, codziennym rozpalaniu i załadowywaniu pieca kilkoma wiadrami węgla. Żona z uwagi na wiek i choroby neurologiczne nie jest w stanie się tym zajmować. Ze względu na swą niepełnosprawność Wnioskodawca nie jest w stanie samodzielnie tak często schodzić do piwnicy w celu utrzymania ognia w piecu. Niezbędne jest zatem zakupienie pieca z podajnikiem na ekogroszek, cechującego się zautomatyzowanym działaniem. Obsługa takiego pieca znacznie ułatwi utrzymanie ciepła dzięki zautomatyzowanemu procesowi podawania paliwa, oraz zapewni ciepłą wodę do celów higienicznych i gospodarczych, co ułatwi czynności życiowe. Obsługa kotła sprowadza się do zasypania podajnika odpowiednią ilością paliwa mniej więcej raz na tydzień. Biorąc pod uwagę niepełnosprawność Wnioskodawcy znacznie przyczyni się to do ułatwienia życia. Inwestycja polegająca na zainstalowaniu kotła wraz z kominem zostanie sfinansowana z własnych środków i wyniesie około 10.000,00 zł. Wnioskodawca planuje zakończenie inwestycji na rok 2018. Poniesiony przeze niego koszt zakupu systemu grzewczego nie będzie sfinansowany ani dofinansowany ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ani ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ani nie zostanie zwrócony w jakiejkolwiek innej formie. Na potwierdzenie zakupu kotła wraz z kominem Wnioskodawca otrzyma dokument identyfikujący sprzedającego i jego jako kupującego łącznie z kwotą jaką zapłaci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty