24.08.2018

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2018, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.259.2018.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.259.2018.1.BS

ustalenie czy cała kwota transferu wynikająca z umowy transferowej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, ale jednocześnie przychód ten podlega pomniejszeniu o 5% opłaty solidarnościowej (solidarity contribution) jako koszt bezpośrednio związany z przychodami

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 21 czerwca 2018 r. (data wpływu 28 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy cała kwota transferu wynikająca z umowy transferowej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, ale jednocześnie przychód ten podlega pomniejszeniu o 5% opłaty solidarnościowej (solidarity contribution) jako koszt bezpośrednio związany z przychodami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2018 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy cała kwota transferu wynikająca z umowy transferowej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, ale jednocześnie przychód ten podlega pomniejszeniu o 5% opłaty solidarnościowej (solidarity contribution) jako koszt bezpośrednio związany z przychodami.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną (dalej: Spółka), której głównym przedmiotem działalności jest prowadzenie sekcji piłkarskich w różnych grupach wiekowych i uzyskiwanie przychodów związanych z prowadzeniem klubu piłkarskiego.

W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje m.in. transferu zawodników, do których prawa posiada Spółka do innego klubu zainteresowanego pozyskaniem konkretnego zawodnika. Transfer może dotyczyć zarówno zawodników, którzy są wychowankami klubu sportowego prowadzonego przez Wnioskodawcę, jak i zawodników co do których prawa Wnioskodawca nabył od innych klubów. Transakcja związana z nabyciem praw do danego zawodnika odbywa się na podstawie umowy transferowej zawartej bezpośrednio pomiędzy Wnioskodawcą oraz klubem pozyskującym. Wnioskodawcy, w związku ze zmianą przynależności klubowej jego zawodnika przysługuje wynagrodzenie tzw. opłata transferowa (wynagrodzenie za sprzedaż praw do zawodnika). W przypadku kontraktów międzynarodowych 5% wynegocjowanej pomiędzy klubami i wynikającej z umowy transferowej ceny transferowej musi zostać przekazane do podziału dla drużyn, które od dwunastego do dwudziestego trzeciego roku życia zawodnika kształciły go. Jest to opłata solidarnościowa (tzw. solidarity contribution lub solidarity payment) wprost uregulowana w art. 21 oraz w aneksie 5 Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników. Zgodnie z wskazanymi regulacjami FIFA, w przypadku międzynarodowego transferu piłkarza przed wygaśnięciem okresu obowiązywania jego umowy z danym klubem, klub nabywający zawodnika powinien zidentyfikować wszystkie kluby uczestniczące w jego szkoleniu pomiędzy 12 a 23 rokiem życia i zrealizować płatność wynoszącą 5 procent sumy kwoty transferu (kwota do podziału pomiędzy te kluby).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne