21.08.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2018, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.351.2018.1.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.351.2018.1.MT

obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku świadczenia kompleksowej usługi telekomunikacyjnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2018 r. (data wpływu 2 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku świadczenia kompleksowej usługi telekomunikacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku świadczenia kompleksowej usługi telekomunikacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od 2006 r. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług telekomunikacyjnych m.in. przez dostarczanie usługi dostępu do Internetu. Usługi dostępu do Internetu świadczone przez Wnioskodawcę mieszczą się w ramach usługi telekomunikacyjnej, o której mowa w art. 2 pkt 25a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. podlegają zwolnieniu z obowiązku stosowania kasy fiskalnej w oparciu o treść Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454). Operator jest w takim przypadku zobowiązany jedynie do wystawiania faktury VAT swoim klientom.

Usługi dostępu do Internetu świadczone są w oparciu o umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych zawieraną z klientem w formie pisemnej. Przedmiotem umowy obok świadczenia usługi głównej, tj. usługi dostępu do Internetu jest świadczenie usług dodatkowych, które umożliwiają korzystanie z usługi głównej. Usługi dodatkowe są niezbędne do prawidłowego świadczenia usługi głównej. Klient na podstawie umowy uiszcza opłatę comiesięczną (z tytułu świadczenia usługi dostępu do Internetu) oraz opłaty jednorazowe (za świadczenia o charakterze dodatkowym, pomocnicze względem usługi głównej). Zgodnie z treścią umowy zawieranej z abonentami w ramach Opłaty Jednorazowej naliczana jest opłata z tytułu jednorazowych czynności podejmowanych przez Operatora celem umożliwienia Abonentowi korzystania z Usług, określona w Umowie oraz w Cenniku. Jedną z takich opłat jest opłata aktywacyjna. Usługa aktywacji obejmuje dostawę sprzętu (routera) oraz czynności techniczne, w wyniku których następuje uruchomienie świadczenia usługi dostępu do Internetu u klienta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne