Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2018, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.187.2018.1.JP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.187.2018.1.JP
w zakresie ustalenia, czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązujących od dnia 1 stycznia 2018 r., Spółka jest uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwoty premii określonej we wniosku, wypłacanej pracownikowi.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 maja 2018 r. (data wpływu 21 maja 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązujących od dnia 1 stycznia 2018 r., Spółka jest uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwoty premii określonej we wniosku, wypłacanej pracownikowi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązujących od dnia 1 stycznia 2018 r., Spółka jest uprawniona do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwoty premii określonej we wniosku, wypłacanej pracownikowi.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca Sp. z o.o. (dalej: Spółka) zatrudnia na podstawie umowy o pracę osobę fizyczną (dalej: Pracownik). Zgodnie z postanowieniami umowy o pracę zawartej przez Spółkę z Pracownikiem, Pracownikowi przysługuje, niezależnie od wynagrodzenia zasadniczego, premia pieniężna w wysokości odpowiadającej ustalonemu procentowi zysku netto osiągniętego przez Spółkę za każdy rok kalendarzowy (dalej: Premia). Premia należna jest Pracownikowi po zakończeniu roku kalendarzowego, za który Spółka wypracowała zysk (o ile zostanie on wypracowany). Termin wypłaty Premii ustalony został do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, w którym Spółka osiągnęła zysk. Możliwość otrzymania przez Pracownika Premii zależna jest zatem od wykazania przez Spółkę zysku za dany rok kalendarzowy, a jej wysokość uwarunkowana jest wysokością kwoty zysku wypracowanego przez Spółkę. Spółka pragnie wyjaśnić, że Pracownik nie jest wspólnikiem Spółki. Premia wypłacana Pracownikowi nie stanowi zatem formy dywidendy. Do uczestniczenia w podziale zysku wypracowanego przez Spółkę uprawiony jest wyłącznie wspólnik Spółki, a jego uprawnienie przybiera postać dywidendy, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty