Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.239.2018.1.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.239.2018.1.DP
Moment powstania obowiązku podatkowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2018 r. (data wpływu 11 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 24 października 2017 r., Wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą, zawarł umowę z inną osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Umową tą była przedwstępna umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 55&¹ Kodeksu cywilnego, zawarta w formie aktu notarialnego.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmuje kopalnię wapieni. Na moment zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, kopalnia wapieni była przedmiotem trwającej jeszcze umowy dzierżawy na rzecz osoby trzeciej. Umowa dzierżawy wygasła z dniem 31 października 2017 r.
Na mocy zawartej przedwstępnej umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zobowiązał się sprzedać przedmiot umowy i zawrzeć umowę przyrzeczoną (umowę sprzedaży) w terminie do dnia 31 października 2019 r.
Przedwstępna umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera zastrzeżenie umowne, że Wnioskodawca jest zobowiązany do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa tylko i wyłącznie w przypadku spełnienia warunku w postaci uprzedniego zawarcia przez Wnioskodawcę i nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, odrębnej umowy sprzedaży określonych gruntów rolnych. Warunek ten został zastrzeżony na korzyść Wnioskodawcy jako zbywcy, który może z niego zrezygnować.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty