Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2018, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.193.2018.1.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.193.2018.1.BK
w zakresie możliwości zaliczenia naliczonej Wnioskodawcy kary umownej do kosztów uzyskania przychodów
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 maja 2018 r. (data wpływu 21 maja 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia naliczonej Wnioskodawcy kary umownej do kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 maja 2018 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia naliczonej Wnioskodawcy kary umownej do kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (spółka z o.o.) jest spółką projektującą oraz produkującą stacje ładowania wysokiej mocy dla samochodów pasażerskich, autobusów i ciężarówek. Jego głównym celem jest dostarczanie rozwiązań z dziedziny infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych. Wnioskodawca jest jednym z pionierów elektromobilności i jednym z liderów infrastruktury ładowania wysokiej mocy w Europie. W dniu 2 grudnia 2013 r. Wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży (dalej: Umowa), ze spółką akcyjną (dalej: Kontrahent). Przedmiotem Umowy jest sprzedaż towarów przez Wnioskodawcę na rzecz Kontrahenta, tj. w szczególności ładowarek, elementów składowych ładowarek oraz części zamiennych do nich (dalej: Towary). Współpraca stron Umowy opiera się o zamówienia dotyczące konkretnych Towarów, które Wnioskodawcy składa Kontrahent. Termin dostawy Towarów określonych w zamówieniu wynosi 120 dni od otrzymania zamówienia przez Wnioskodawcę Umowa zawiera także postanowienia o możliwości żądania przez Kontrahenta zapłaty przez Wnioskodawcę kar umownych z tytułu opóźnienia w dostawie zamówionych Towarów, przy czym prawo Kontrahenta do żądania kary umownej nie jest zależne od winy Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty