Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.658.2017.1.RW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.658.2017.1.RW
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych w związku z wykonywaniem usługi szkoleniowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2017 r. (data wpływu 7 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych w związku z wykonywaniem usługi szkoleniowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych w związku z wykonywaniem usługi szkoleniowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka sp. z o.o. prowadzi działalność gospodarczą miedzy innymi w zakresie przeprowadzania szkoleń dla innych podmiotów gospodarczych (PKD 85.59B). Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Szkolenia są przeprowadzane głównie dla pracowników lub kadry menadżerskiej klienta i mają na celu podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych uczestników takiego szkolenia, często trwają kilka dni. Odbiorcami tych usług są podmioty gospodarcze z terenu całej Polski.
Zorganizowanie takiego szkolenia wygląda następująco:
Spółka zamawia miejsca noclegowe dla uczestników szkolenia, zamawia i organizuje transport uczestników szkolenia (wynajem autobusów), organizuje sale konferencyjne lub inne miejsca niezbędne do przeprowadzenia szkoleń, zapewnia też kadrę szkoleniową, która szkolenia przeprowadza. Uczestnicy szkolenia mają zapewnione miejsca noclegowe oraz wyżywienie w czasie pobytu na szkoleniu. Spółka wszystkie koszty związane z organizacją i przeprowadzeniem szkoleń pokrywa z własnych środków, natomiast dla klienta wystawia fakturę sprzedaży na usługi szkoleniowe, bez wyodrębniania na fakturze poniesionych kosztów, traktując sprzedane usługi jako kompleksową usługę szkoleniową. Stawka VAT określona dla tych usług to 23%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty