Interpretacja indywidualna z dnia 11.01.2017, sygn. 1462-IPPP1.4512.1034.2016.1.AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPP1.4512.1034.2016.1.AS
zamieszczanie danych na fakturze
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2016 r. (data wpływu 6 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zamieszczania danych zawartych na fakturze jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 grudnia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zamieszczania danych zawartych na fakturze.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Bank plc z siedzibą w Wielkiej Brytanii od 2 listopada 2016 roku prowadzi działalność na terenie Polski w formie oddziału pod nazwą Bank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą (dalej jako Bank).
W związku z prowadzoną działalnością Bank zwrócił się do swoich dostawców i kontrahentów, aby w wystawianych fakturach VAT stosowali oni następujące określenie dla Banku:
Bank plc .
Powyższe wynikało z tego, że Bank Spółka Akcyjna Oddział w Polsce (dalej jako Oddział) posiada własny numer, nadany po zarejestrowaniu Oddziału w KRS pod numerem.... Jednakże dla celów podatku od towarów i usług podatnikiem jest wyłącznie Bank plc, a nie Oddział. Stąd konieczność, by dostawcy i kontrahenci Bank wystawiali faktury z tytułu dostawy towarów i usług według powyżej wskazanego określenia tj. by nabywcą tych towarów i usług był wyłącznie Bank plc. Natomiast dane Oddziału zostały w tym określeniu wskazane, bowiem faktycznie Bank plc wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT poprzez Oddział, choć podatkiem tego podatku z tytułu tych czynności jest Bank plc. Dodatkowo brak danych adresowych Oddziału mógłby powodować wysyłkę faktur do Wielkiej Brytania, kraju gdzie Bank plc ma swoją siedzibę, co powodowałoby konieczność odsyłania ich na adres Oddziału. Dodatkowo z racji tej, że podatkiem podatku VAT jest wyłącznie Bank plc, to właściwy urząd skarbowy nadał Bank plc numer NIP.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty