Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2017, sygn. 2461-IBPP2.4512.971.2016.1.AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP2.4512.971.2016.1.AB
stawka podatku VAT przy sprzedaży domu jednorodzinnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 grudnia 2016 r. (data wpływu 12 grudnia 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży domu jednorodzinnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 grudnia 2016 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy sprzedaży domu jednorodzinnego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zwraca się z prośbą o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży domu jednorodzinnego wraz z gruntem. Wnioskodawca jest właścicielem firmy budowlanej, której podstawowym przedmiotem działalności są usługi ogólnobudowlane, remontowe i instalacyjne. Firma jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2007 roku Wnioskodawca wybudował dwa budynki mieszkalne w stanie surowym otwartym o powierzchni 175 m każdy. W bieżącym roku Wnioskodawca planuje sprzedać jeden dom wraz z gruntem. Dom jednorodzinny, będący przedmiotem sprzedaży zostanie sklasyfikowany na podstawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako mieszkalny jednorodzinny (PKOB 111). Przy wytworzeniu budynku jednorodzinnego przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dom jednorodzinny od momentu wybudowania do dzisiaj nie był używany, nie był przedmiotem najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze, nie poniesiono również żadnych wydatków na ulepszenie oraz budynek nie był wykorzystywany na cele działalności zwolnionej od podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty