15.12.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2017, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.336.2017.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.336.2017.2.BK

Czy koszt wykonania protezy Wnioskodawca może odliczyć od podatku za rok 2017

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2017 r. (data wpływu 3 października 2017 r.) uzupełnionym w dniu 6 grudnia 2017 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 6 grudnia 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest emerytem w wieku 74 lat i posiada orzeczenie o niepełnosprawności ze stopniem umiarkowanym symbol niepełnosprawności 05-R-07-S (upośledzenie narządu ruchu, choroby układu oddechowego i krążenia) - wydane przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności dnia 6 maja 2015 r.

W związku z tym, że ma usunięte wszystkie zęby w szczęce górnej, to ma problemy ze spożywaniem pokarmów. Brak uzębienia wpływa ujemnie na zdrowie Wnioskodawcy oraz jest trudność w mowie w zakresie wyrazistości. Dlatego też, Wnioskodawca zamierza podjąć starania o wykonanie pełnej protezy zębowej szczęki górnej, która będzie mocowana na dwóch implantach. Wydatek ten zostanie potwierdzony fakturą. Wybór powyższego rozwiązania wynika z tego, że sama proteza w przypadku Wnioskodawcy wiąże się z jej wypadaniem w czasie posiłku lub rozmowy. Ponadto jak wskazuje Wnioskodawca- proteza zębowa pełna jest niezbędna do procesu normalnego odżywiania. Jeżeli człowiek nie będzie mógł zębami rozdrabniać pokarmu, to musiałby mieć zaordynowane żywienie specjalistyczne co jest stosowane w specyficznych warunkach życiowych. Dla każdego człowieka bez względu na wiek i stan zdrowia proces odżywiania jest niezbędny do życia. Brak możliwości właściwego rozdrabniania pokarmu będzie rzutował na stan zdrowia Wnioskodawcy. Nadmienia również, że jest po ośmiu zabiegach operacyjnych i brak protezy zębowej będzie miał istotny wpływ na zdrowie Wnioskodawcy, w tym na schorzenie związane z niepełnosprawnością. Wydatek związany z wykonaniem protezy będzie pokryty wyłącznie przez Wnioskodawcę bez żadnych dofinansowań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne