16.11.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2017, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.575.2017.1.IK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.575.2017.1.IK

zwolnienia od podatku usług związanych z obsługą grupowego ubezpieczenia pracowników

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 września 2017 r. (data wpływu 18 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z obsługą grupowego ubezpieczenia pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2017 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z obsługą grupowego ubezpieczenia pracowników.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Szpital jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność w zakresie ochrony zdrowia zwolnioną z VAT. W niewielkim zakresie świadczy również usługi opodatkowane. Szpital posiada zawartą umowę na ubezpieczenie grupowe na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń. W ramach tej umowy wykonuje następujące czynności: spisywanie deklaracji zgody o przystąpienie do ubezpieczenia, inkasowanie składek i sporządzanie rozliczeń dla firmy ubezpieczającej, dostarczanie firmie prawidłowo wypełnionych formularzy zgłoszeń wypadków ubezpieczeniowych, załatwianie formalności związanych z indywidualnym kontynuowaniem ubezpieczenia oraz zapewnianie innych spraw związanych z obsługą. Przy wykonywaniu powyższych czynności zobowiązany jest stosować się do wytycznych w sprawie obsługi grupowego ubezpieczenia pracowniczego. Za wyżej wymienione czynności firma ubezpieczeniowa przekazuje Szpitalowi wynagrodzenie w formie prowizji w wysokości 7% pobranej od pracowników i odprowadzonej do firmy ubezpieczeniowej składki zgodnie z comiesięcznym rozliczeniem. W/w wynagrodzenie korzystało ze zwolnienia z VAT na podst. art. 43 ust. 13 jako stanowiącej element usługi wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 37. W związku z uchyleniem od 01 lipca 2017 r. w art. 43 ust. 13 ustawy o VAT Wnioskodawca ma wątpliwości, czy korzystał z właściwego przepisu stanowiącego podstawę zwolnienia wykonywanych przez Szpital czynności z opodatkowania podatkiem VAT. Czy podstawy do zwolnienia tych czynności nie stanowił przepis art. 43 ust. 1 pkt 37.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne