Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2017, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.273.2017.1.AGR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.273.2017.1.AGR
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika dotyczących powstania przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń; w zakresie sposobu ustalenia przychodu pracownika oraz w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2017 r. (data wpływu 25 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- obowiązków płatnika dotyczących powstania przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń (pyt. nr 1) jest nieprawidłowe,
- sposobu ustalenia przychodu pracownika (pyt. nr 2) jest prawidłowe,
- zwolnienia przedmiotowego (pyt. nr 3) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika dotyczących powstania przychodu pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń, sposobu ustalenia przychodu pracownika oraz zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych, zatrudnia pracowników. Obecnie planuje wynajęcie od podmiotu trzeciego mieszkań i oddanie ich do korzystania zatrudnionym na podstawie umowy o pracę obywatelom Ukrainy (dalej jako: pracownicy z Ukrainy). Pracownicy z Ukrainy posiadają swoje rodziny (żony lub konkubiny, dzieci, rodziców) na Ukrainie. Na Ukrainie posiadają też domy czy mieszkania. Do Polski pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają w celu podjęcia pracy, zarobkowania i wspierania zarobionymi pieniędzmi swoich rodzin na Ukrainie. W trakcie roku kilkakrotnie wracają na Ukrainę do swoich rodzin. Jakkolwiek może się zdarzyć, że w danym roku kalendarzowym, dany pracownik z Ukrainy będzie przebywał na terytorium Polski powyżej 183 dni, to jednak na podstawie art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty