31.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2017, sygn. 0114-KDIP4.4012.579.2017.1.EK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.579.2017.1.EK

Wszystkie opisane czynności stanowią powiązany ze sobą zespół świadczeń, których zakres jest istotny i specyficzny dla procesu zarządzania funduszem. W analizowanej sprawie wymienione czynności będą bezpośrednio dotyczyły czynności zarządzania funduszami inwestycyjnymi (zarządzenie portfelami inwestycyjnymi) świadczonymi przez Wnioskodawcę. Będą miały wpływ/efekt, jaki zostanie osiągnięty w zarządzaniu przez Wnioskodawcę Funduszem. Zatem usługi opisane we wniosku w zakresie pytania nr 2 mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług i świadczone są na podstawie umów zawartych bezpośrednio Zarządzającym (Wnioskodawcą), będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. artykułu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2017 r. (data wpływu 1 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług (pytanie nr 2 wniosku) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług (pytanie nr 2 wniosku).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę

Wnioskodawca jest spółką akcyjną. Obecnie przeważającym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność holdingów finansowych. Wnioskodawca planuje rozpoczęcie działalności w zakresie zarządzania portfelem inwestycyjnym funduszu inwestycyjnego zamkniętego aktywów niepublicznych (na podstawie art. 46 ust. 3a Ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi). Wnioskodawca zamierza zawrzeć z jednym lub kilkoma towarzystwami funduszy inwestycyjnych (dalej razem TFI) umowę lub umowy, których przedmiotem będzie powierzenie Wnioskodawcy zarządzania portfelem inwestycyjnym jednego lub kilku funduszy inwestycyjnych zamkniętych aktywów niepublicznych (dalej razem Fundusz). Na mocy przedmiotowej umowy TFI zleci Wnioskodawcy zarządzanie Funduszem (tj. powierzy mu czynności w zakresie zarządzania portfelem inwestycyjnym Funduszu). Po wyrażeniu zgody na zawarcie umowy lub umów przez Komisję Nadzoru Finansowego i po jej/ ich zawarciu, Wnioskodawca będzie podejmował, na podstawie stosownych pełnomocnictw, czynności zarządzania Funduszem. Wnioskodawca w związku ze świadczeniem przedmiotowych usług będzie wystawiał faktury VAT na TFI.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne