13.10.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2017, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.332.2017.2.KM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.332.2017.2.KM

Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabywanych przez Wnioskodawcę usług wykonania terenów zielonych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabywanych przez Wnioskodawcę usług wykonania terenów zielonych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabywanych przez Wnioskodawcę usług wykonania terenów zielonych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podmiotem gospodarczym wykonującym roboty budowlane sklasyfikowane symbolem PKWiU 41.00.30.0. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i wykonuje usługi budowlane, które nie są zwolnione od naliczania podatku VAT. Zgodnie z treścią załącznika nr 14 do ustawy o VAT usługi świadczone w ramach robót budowlanych objęte są regułą odwróconej stawki VAT w relacji podwykonawcy Generalny Wykonawca.

Wnioskodawca nie jest Inwestorem ani Generalnym Wykonawcą robót. W toku realizacji Inwestycji świadczy usługi jako podwykonawca Generalnego Wykonawcy lub dalszy podwykonawca. Osobiście realizuje roboty stricte budowlane, w tym z zakresu robót drogowych. Wystawia faktury VAT i nie nalicza podatku VAT zgodnie z regułą odwróconej stawki.

Całość Inwestycji wykonywanych przez Inwestora stanowią kompletne osiedla mieszkaniowe w zabudowie wielorodzinnej, najczęściej osiedla zamknięte. W ramach realizacji osiedla mieszkalnego Inwestor zleca także wykonanie terenów zielonych na Inwestycji. W umowach pomiędzy Inwestorem a Generalnym Wykonawcą realizacja terenów zielonych jest jednym z elementów przedmiotu umowy o roboty budowlane. Tereny zielone mogą zostać wykonane bezpośrednio przez Generalnego Wykonawcę jak i przez jednego z jego podwykonawców. W umowie pomiędzy Inwestorem i Głównym Wykonawcą wynagrodzenie ustala się za realizację całości Inwestycji, nie wydziela się w umowie odrębnego przedmiotu w postaci wykonania zieleni w obrębie Inwestycji jak i nie wydziela się odrębnego wynagrodzenia za taki przedmiot umowy. Analogicznie w umowach pomiędzy Generalnym Wykonawcą i Podwykonawcami nie wyróżnia się odrębnego przedmiotu umowy i odrębnego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych i wykonanie zieleni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne